To, čo jete, môže ovplyvniť zdravie vašich vnúčat

1

Ľudia zvyčajne považujú jedlo za kalórie, energiu a výživu. Najnovšie dôkazy však naznačujú, že jedlo „hovorí“ aj s naším genómom, ktorý riadi fungovanie tela až na bunkovú úroveň. Táto komunikácia medzi jedlom a génmi môže ovplyvniť vaše zdravie, fyziológiu a dlhovekosť. Touto myšlienkou sa zaoberá nová oblasť známa ako nutrigenomika. Táto vedná disciplína už odhalila aspoň jeden dôležitý fakt: Náš vzťah k jedlu je oveľa užší, než sme si to predstavovali. Ak sa vám myšlienka, že jedlo môže poháňať biologické procesy interakciou s genómom, zdá zvláštna, pozrite sa na úľ.

Včely robotnice pracujú nepretržite, sú sterilné a žijú len niekoľko týždňov. Naproti tomu včelia kráľovná sedí hlboko vnútri úľa, žije celé roky. A pritom sú robotnice a včelia kráľovná geneticky identické organizmy. Rozdiely medzi nimi spôsobuje jedlo, ktoré jedia. Včelia kráľovná si pochutnáva na materskej kašičke, zatiaľ čo včely robotnice sa živia nektárom a peľom. Obe potraviny poskytujú energiu, ale materská kašička má ďalšiu vlastnosť: jej živiny môžu odomknúť genetické pokyny na vytvorenie anatómie a fyziológie včelej kráľovnej.

Ako sa teda jedlo premieňa na biologické pokyny? Jedlo sa skladá z makroživín (cukry, bielkoviny a tuky), ale obsahuje aj mikroživiny, ako sú vitamíny a minerály. Tieto zlúčeniny a ich produkty rozpadu môžu spustiť genetické prepínače, ktoré sa nachádzajú v genóme. Tie určujú, koľko určitého génového produktu sa vytvorí. Napríklad včelia materská kašička obsahuje zlúčeniny, ktoré aktivujú genetické regulátory, aby podporili kráľovninu reprodukčnú schopnosť.

Je známe, že u ľudí vedľajšie produkty aminokyseliny metionínu, ktoré sú bohato zastúpené v mäse a rybách, ovplyvňujú genetické faktory, ktoré sú dôležité pre rast a delenie buniek. Vitamín C zasa hrá úlohu pri udržiavaní nášho zdravia tým, že chráni genóm pred oxidačným poškodením. Nutričné informácie v potravinách môžu ovplyvniť pohodu, riziko ochorenia a dokonca aj dĺžku života. Treba však dodať, že doteraz bola väčšina týchto štúdií vykonaná na zvieracích modeloch, ako sú včely.

Je zaujímavé, že schopnosť živín meniť tok genetických informácií môže trvať celé generácie. Štúdie ukazujú, že u ľudí a zvierat strava starých rodičov ovplyvňuje aktivitu genetických spínačov a riziko ochorenia a úmrtnosť vnúčat. Uvažovanie o potravinách ako o type biologických informácií dáva nový význam myšlienke potravinového reťazca.

Napríklad mlieko od kráv kŕmených na tráve má iné množstvo a typy mastných kyselín a vitamínov C a A ako mlieko od dobytka kŕmeného obilím. Keď teda ľudia pijú tieto rôzne druhy mlieka, ich bunky dostávajú aj rôzne nutričné ​​správy. A možno bez toho, aby sme o tom vedeli, aj my sme súčasťou tohto potravinového reťazca. Jedlo, ktoré jeme, neovplyvňuje len genetické prepínače v našich bunkách, ale aj mikroorganizmy, ktoré žijú v našich črevách, koži a slizniciach.

Napríklad u myší rozklad mastných kyselín s krátkym reťazcom črevnými baktériami mení hladiny sérotonínu, ktorý okrem iného reguluje náladu, úzkosť a depresiu. Aditíva v potravinách môžu tiež zmeniť tok genetických informácií vnútri buniek. Chlieb a cereálie sú obohatené o folát, aby sa zabránilo vrodeným chybám spôsobeným nedostatkom tejto živiny.

Niektorí vedci však predpokladajú, že vysoké hladiny folátu pri neprítomnosti iných prirodzene sa vyskytujúcich mikroživín, ako je vitamín B-12, by mohli prispieť k vyššiemu výskytu rakoviny hrubého čreva. To by mohlo platiť aj pre chemikálie nachádzajúce sa v obaloch potravín. Ukazuje sa teda, že genetická informácia v potravinách by mohla pochádzať nielen z jej molekulárneho zloženia (aminokyselín, vitamínov a podobne), ale aj z poľnohospodárskej, environmentálnej a hospodárskej politiky krajiny.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nebojím sa, že by som mal vôbec nejaké vnúčatá. Som totiž chudobný. reakcia na: To, čo jete, môže ovplyvniť zdravie vašich vnúčat

11.3.2022 17:03
Jój, ta kdeže vnúčatá. Kto by zaplatil deti, nieto ešte vnúčatá. :-D Zgegnem sám ako prst. Nebudem sa ani pokúšať hľadať partnerku, lebo som videl, čo dôchodkyňa robila dcére, len ju stále vyžierala a tá dcéra jej potom nechcela do nemocnice doniesť ani kávičku. Toto ja potrebujem? Veru nie. Keď sa vláda zobudí a podporí pôrodnosť lepšími platmi, tak potom, ale to sa sem skôr nasáčkujú Ukrajinci a tých budú za lacný peniaz vyžierať a budú makať, alebo aj tí újdu niekam do Nemecka. ;-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať