SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Zyxel PLA6457 / Rýchly internet po elektrickej sieti

0

Technológia powerline umožňuje využiť na sieťové prepojenie dvoch alebo viacerých zariadení bežné elektrické rozvody. Adaptéry PLA6457 od Zyxel Networks, konštrukčne riešené ako priechodné zásuvky, umožňujú pripojiť k internetu alebo domácej sieti zariadenia, ktoré majú vysoké nároky na prenosovú kapacitu, napríklad 4K a 8K televízory či herné konzoly, aj v miestnostiach, kde nie sú inštalované rozvody pre počítačové siete. V balení nájdete dva adaptéry, ktoré sa vkladajú priamo do elektrických zásuviek, a dva eternetové káble. Jeden z adaptérov vložíte do elektrickej zásuvky v blízkosti routera a pripojíte ho káblom k routeru (samozrejme, môže to byť zásuvka, z ktorej sa napája router). Druhý adaptér zas do zásuvky v blízkosti zariadenia, ktoré potrebuje rýchlu konektivitu, ako je televízor, prípadne herná konzola a podobne. Toto zariadenie môže byť napájané zo zásuvky adaptéra. Môžem potvrdiť, že to skutočne funguje ako plug-and-play, čiže stačí zasunúť adaptéry do elektrických zásuviek a pripojiť k nim eternetovým káblom zariadenie či router. Zásuvky sú dimenzované na maximálny prúd 16 A, čo pri sieťovom napätí 230 V umožňuje pripojenie spotrebiča s maximálnym príkonom 3680 W.

Prenos bude, samozrejme, fungovať iba v prípade, ak sú obidve zariadenia v zásuvkách pripojených na rovnakej fáze. V rodinných domoch, kde je aj trojfázový rozvod, sa totiž zásuvky v rôznych miestnostiach spravidla pre rovnomerné zaťaženie pripájajú na rôzne fázy. Ak v požadovanom mieste inštalácie niektorého adaptéra nenájdete vhodnú zásuvku, ktorá by bola na rovnakej fáze ako zásuvka pri routeri, treba požiadať elektrikára, aby v rozvodnej skrini pripojil vedenia k obidvom zásuvkám na spoločnú fázu. Prípadne vám elektrikár môže do rozvodnej skrine nainštalovať zariadenie nazývané fázový väzobný člen, ktorý pre signály nad určitú frekvenciu prepája všetky fázy domácej elektrickej siete medzi sebou a sprístupňuje signál na všetkých zásuvkách. Takéto zariadenie stojí približne 30 eur a musí ho nainštalovať kvalifikovaný elektrikár.

Adaptéry PLA6457 využívajú technológiu štandardu G.hn wave 2, s ktorou dosahujú v závislosti od konkrétneho domáceho prostredia teoretickú prenosovú rýchlosť až 2400 Mb/s. V porovnaní s bežnými powerline adaptérmi využívajúcimi štandard Home­Plug AV sa G.hn vyznačuje nielen dvojnásobnou rýchlosťou a väčším dosahom, ale aj lepšou ochranou proti rušeniu a vyššou spoľahlivosťou pri streamovaní obsahu náročného na objem dát. Keďže vodiče elektrickej rozvodnej siete sú z rôzneho materiálu, vedené rôznym spôsobom a pri väčších vzdialenostiach sa uplatní rušenie, reálna prenosová rýchlosť je, samozrejme, nižšia. Pri lokálnych prenosoch medzi počítačom a zariadením typu domáceho cloudu som dosiahol maximálnu prenosovú rýchlosť 300 Mb/s.

O aktuálnej prenosovej rýchlosti vás informuje farebná LED. Ak rýchlosť klesne pod 80 Mb/s, zelená sa zmení na oranžovú, a ak klesne pod 20 Mb/s, farba za zmení na červenú. Ak nevyužívate sieťové pripojenie, adaptér sa po určitom čase prepne do režimu šetrenia energie. Priechodná zásuvka je aktívna aj v tomto režime.

Ak potrebujete pripojiť viac zariadení, môžete si dokúpiť ďalšie adaptéry. Maximálne možno pripojiť 14 adaptérov a maximálna vzdialenosť na prenos po elektrickom vedení je 500 metrov. Šifrované prepojenie vytvoríte zatlačením a dvojsekundovým pridržaním hardvérových tlačidiel na aktivovanie šifrovaného prenosu. Tlačidlá nemusíte držať súčasne, stačí, ak túto akciu na obidvoch adaptéroch zrealizujete v priebehu dvoch minút. Pomocou tlačidiel ENCRYPT a štyroch či viacerých adaptérov môžete vytvoriť aj oddelené siete. Najskôr v priebehu dvoch minút stlačíte tlačidlá na prvej skupine adaptérov, a keď sa tieto adaptéry prepoja, postup opakujete s ďalšou skupinou adaptérov. Ak potrebujete nastaviť konfiguráciu, v počítači pripojenom k rovnakej sieti zadáte webovú adresu ­http://dhcp-assigned/ a zobrazí sa vám používateľské rozhranie na pokročilejšiu konfiguráciu.

Pripojenie som otestoval tak, že som preniesol 4K televízor do skleníka vzdialeného od domu asi 40 metrov, v ktorom mám pevným káblom pripojený rozvádzač so zásuvkami. Druhý adaptér som pripojil k routeru pripojenému do zásuvky v dome. Pretože v rozvodnej skrini mám pripojený fázový väzobný člen, nemusel som riešiť, či sú obidve zásuvky na rovnakej fáze. Streamovanie 4K videa z domáceho NAS servera fungovalo plynulo a zelená LED na adaptéri signalizovala prenosovú rýchlosť nad 80 Mb/s. Následne som situáciu skomplikoval tým, že som pozapínal vysávač, mikrovlnnú rúru a elektrickú kosačku, teda spotrebiče, ktoré môžu byť zdrojom rušenia. Streamovanie videa fungovalo rovnako plynule a spoľahlivo.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká komunikačná rýchlosť, bezproblémová inštalácia, šifrovanie, odolnosť proti rušeniu v elektrickej sieti
- Potešili by dva eternetové konektory na adaptéri

PARAMETRE:

100 až 240 V AC, 50/60 Hz, štandardy: IEEE 1905.1, G.hn 100 MHz MIMO; rozmery adaptéra: 140 × 70 × 41 mm, hmotnosť 200 g

Cena: 99 EUR

Viac info: www.zyxel.com/sk/sk/

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať