ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Toto oblečenie umožní nepočujúcim ľuďom cítiť hudbu

0

Oblečenie SoundShirt prevádza zvukové vlny na vibrácie na pokožke, čím sprostredkuje zážitok z hudby pre nepočujúcich. Tí potom môžu tancovať spolu s ostatnými, hoci nepočujú hudbu. SoundShirt to dosahuje pomocou aktuátorov zabudovaných do textílie, ktoré snímajú hudbu a menia ju na motorizované vibrácie. Rôzne nástroje sú mapované na trup a ramená ako hmatové pocity, vírenie a kmitanie na pokožke, ide o akýsi taktilný preklad zvuku. Nepočujúci tak môžu skutočne „cítiť hudbu“.

Odev vyvinulo londýnske módne a technologické štúdio CuteCircuit. SoundShirt vychádza zo staršieho produktu štúdia s názvom HugShirt. „Zámerom bolo poslať objatia na veľké vzdialenosti,“ hovorí Francesca Rosella, spoluzakladateľka CuteCircuit. „Oblečiete si košeľu, objímete sa a senzory zachytia, kde sa dotýkate, ako silno sa dotýkate a ako dlho sa dotýkate. Všetky tieto údaje by ste tak mohli vysielať na druhú stranu sveta priateľovi, ktorý takisto má na sebe HugShirt.“

Objímanie však nebolo jediným dôvodom na lokalizáciu zvukov v tele. SoundShirt mal pôvodne sprístupniť koncerty symfonického orchestra pre nepočujúcich. Referenčným bodom bolo usporiadanie samotného orchestra s vysokotónovými nástrojmi vpredu a s nástrojmi s nižšími frekvenciami v zadnej časti miestnosti. Podobne je zmapované aj tričko – vysoké frekvencie sú blízko k tvári, čím nižšie tóny, tým sú vzdialenejšie od tváre.

CuteCircuit nie je jediná spoločnosť, ktorá chce sprostredkovať nepočujúcim svet pomocou dotykov. Napríklad americký startup NeoSensory hovorí, že jeho náramok Buzz „deteguje svet okolo vás a tlmočí zvuky do bohatých vzorov vibrácií“. Umožňuje to nepočujúcim viac hmatateľné interakcie s okolitým svetom a ľuďmi, ktoré sú pre nich zrozumiteľnejšie.

Zdroj: onezero.medium.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum inovácie lifestyle clovek zdravie hudba audio zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať