Treba vidieť. Robotická ruka, ktorá vyzerá naozaj ako živá

Technológie
0

Spoločnosť Clone Robotics vytvorila pre svojich humanoidných robotov jedny z najľudskejších rúk v biznise. Je priam fascinujúce sledovať, ako sa ich hydraulické „svaly“ pohybujú pod priehľadnou kožou. Tieto svaly sú vlastným produktom vývoja tímu Clone a sú založené na myšlienke McKibbinovho svalu. V skutočnosti ide o sieť trubíc s balónikmi vo vnútri. Keď sa balónik rozťahuje, zvyčajne poháňaný pneumatickým alebo hydraulickým čerpadlom zvonka svalu, jeho radiálna expanzia núti sieťku, aby sa pozdĺžne sťahovala.

Clone nechcel používať objemné externé čerpadlá, tím uprednostnil sval, na ktorý možno jednoducho aplikovať elektrický prúd a dostať ho do kontrakcie primerane kontrolovaným spôsobom. A tak prišiel s nápadom naplniť balón tekutinou (acetaldehydom) a viesť cezeň výkonný ohrievací prvok. Keď sa použije prúd, prvok rýchlo privedie tekutinu do varu (v prípade acetaldehydu pri atmosférickom tlaku pri 20 °C, v prípade 6,6-násobku tohto tlaku pri 70 °C). Verziu tohto testovaného svalu si môžete pozrieť v ďalšom videu.

Určite je pôsobivé, ako rýchlo sa zmršťuje, ale možno vidieť, že dizajnéri ho musia chladiť rozprašovaním vody, aby sa sval uvoľnil. Pre kostru vytvoril Clone súbor kostí relatívne podobných ľudským, vybavených kĺbmi, aby sa zabezpečil rozsah pohybu čo najbližšie k ľudskej ruke. Tím hovorí zhruba o 27 stupňoch voľnosti, rovnakých ako na našich rukách, s prirodzenými pohybmi zápästia a otáčaním palca. Všetko je ovládané komplexnou spleťou svalov a šliach po celej dĺžke predlaktia a cez samotnú ruku.

Zdá sa, že v súčasnom prototype sa spoločnosť Clone vrátila k jednoduchšiemu hydraulickému systému na pohon svalov, ktorý rozdeľuje tlak z 500-wattového vodného čerpadla s tlakom 1000 kPa prostredníctvom série 36 elektrohydraulických ventilov, z ktorých každý má vlastný snímač tlaku. K dispozícii sú aj magnetické snímače, ktoré posielajú informácie o uhloch a rýchlostiach kĺbov do mozgu, ktorý ich riadi. 

Spoločnosť tvrdí, že súpravy rúk začne zákazníkom dodávať koncom roka 2022, hoci zatiaľ neuviedla cenu. Ďalším produktom bude celý trup s pevnou chrbticou vrátane 124 svalov od krku cez ramená, ruky, hrudník až po hornú časť chrbta. Bude jazdiť na „lokomočnej platforme“, ktorá ponesie jeho batériový balík.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať