SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Trnavskí študenti mieria na finále pretekov Shell Eco-marathon Europe

Tlačové správy
0

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po svojej minuloročnej premiére v Londýne opäť zúčastnia pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018. Počas 34. ročníka pretekov v úspornej jazde, ktoré sa uskutočnia v dňoch 5. – 8. júla v Londýne, zabojujú so svojím elektromobilom o dobrý výsledok. Za Slovensko predstavia úsporné vozidlá spolu tri študentské tímy.

Tím z Trnavy je najmladším slovenským tímom a jediným stredoškolským. Účastníkom pretekov Shell Eco-marathon Europe je od roku 2016, kedy sa študenti úspešne kvalifikovali v „nominačných pretekoch“ z okruhu Le-Mans vo Francúzku. Minulý rok si vychutnali premiérovú účasť vo veľkom finále v Londýne a teraz sa na trať postavia so svojím úsporným elektromobilom opäť. Veľa si sľubujú od vylepšení na vozidle.

„Tento rok náš elektromobil získava vďaka systému rekuperácie elektrickú energiu aj z kinetickej energie vozidla. Spevnili sme tiež karosériu a zvýšili maximálnu rýchlosť vozidla z pôvodných 35 km/h na 55 km/h,“ opisuje zmeny kapitánka tímu Darina Nádaská. Trnavskí študenti zabojujú o dobrý výsledok v silnej konkurencii 143 tímov z 24 prevažne európskych krajín.

Energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré prejdú na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu stovky až tisíce kilometrov, môžu návštevníci vidieť počas pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018, ktoré sú súčasťou festivalu Make the Future. Ten prináša vízie o budúcich zdrojoch energie a spôsoboch, ako budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať. Dejiskom festivalu je Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne.

 

Parametre vozidla:
Rozmery 2700 x 900 x 800 mm
Váha 45 kg
Pohon Motor 8fun, trojfázový, Lítium- iónový 36 V, 10 Ah
Riadenie Pákové
Výkon 250 Watt
Karoséria Kombinácia laminátu a uhlíkových vlákien
Maximálna rýchlosť 30 km/h
Vývoj a výroba 400 hodín

Do boja idú s chuťou aj dva slovenské vysokoškolské tímy
Okrem Trnavčanov má Slovensko ďalšie dve želiezka v ohni: študentov košickej Strojníckej fakulty TUKE a študentov bratislavskej Strojníckej fakulty STU. Oba vysokoškolské tímy majú z pretekov viacročné skúsenosti. Tím Bratislava: Študenti Strojníckej fakulty STU sa hlavnej časti súťaže zúčastnia tento rok už po šiestykrát. Predvedú sa s novým dizajnom, s ktorým pomáhajú študenti Fakulty architektúry. S novou, výrazne žltou farbou vozidla ich na trati žiadny súper neprehliadne.

Zmenou oproti minulému roku je aj benzínový pohon a nový spôsob riadenia vozidla. Volant vystrieda pákové riadenie a klasickú odstredivú spojku zase jednokotúčová suchá trecia, ktorá má účinnejší chod. Tím Košice: Košický tím je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe.

Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994. Tento rok sa budú snažiť prekonať svoj doterajší rekord 783 km na liter paliva a atakovať métu 1 000 km. Najskúsenejší slovenský tím predvedie na trati nové vozidlo s minimálnym odporom vzduchu. Vylepšili totiž aerodynamický tvar vozidla a odľahčili karosériu, čím klesla váha vozidla na 35 kg. Viac informácií nájdete na shell.com alebo na Facebook profile. 

Zobrazit Galériu

Seesame, s.r.o.

Všetky autorove články
Shell vzdelavanie auto motor doprava súťaž Slovensko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať