SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Tvary inšpirované motýľmi či kvetmi. Tak si študenti predstavujú automobilové sedadlá

Tlačové správy
0

Piati študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne odboru Priemyselný dizajn vytvorili vlastné automobilové sedadlá. Študenti pripravovali sedadlá od úvodných dizajnových skíc na papieri až po reálne zhotovené sedadlá. Toto zadanie bolo súčasťou umeleckej praxe v Technologickom centre Adient, najväčšieho výrobcu automobilových sedadiel na svete.

Pri ich dizajnovaní sa študenti inšpirovali predovšetkým v prírode. Tvary sedadiel, ich farebné prevedenie a vzory pripomínajú napríklad motýle, chrobáky, kvety alebo dokonca aj pohyb tečúcej lávy. Jeden z konceptov je výnimočný otvorom v strede chrbtovej časti sedadla v tvare kryštálu, ktorý má okrem dizajnovej zvláštnosti aj vetraciu funkciu. Špecifické na ňom je to, že pri jeho vytváraní a šití neboli použité žiadne plastové komponenty a je vyrezaný priamo do penovej výplne sedadla.

Tieto sedadlá sa síce nedostanú do sériovej výroby, no študenti si z procesu ich tvorby odniesli mnoho praktických ponaučení. Napríklad si uvedomili, že už pri prvom kreslenom návrhu musia myslieť na technické riešenie pri budúcej realizácii. Mnohé kresby sú na začiatku vizuálne veľmi atraktívne, ale pri pretavovaní nápadov do praxe zlyhajú na technických obmedzeniach, či chýbajúcich bezpečnostných prvkoch. O to dôležitejšie je myslieť na finálny výsledok už na začiatku celého procesu.

„Študenti mali možnosť zistiť, s akými obmedzeniami sa denne stretávajú dizajnéri pri tvorbe akéhokoľvek produktu, ktorý musí spĺňať kritéria pre výrobu, funkčnosť a cenovú efektívnosť a zároveň odrážať umelecký vkus autora,“ vysvetľuje Dušan Valient, riaditeľ Technologického centra Adient.  

Študentov viedli profesionálni dizajnéri a konštruktéri z trenčianskeho technologického centra. Počas trvania praxe pod ich odborným dohľadom postupne prechádzali jednotlivými krokmi a procesmi realizácie, ako napríklad tvorba kovovej konštrukcie, vyrezávanie pien či šitie poťahov.

Technologické centrum spoločnosti Adient v Trenčíne je najväčšie vývojové centrum pre automobilový priemysel na Slovensku. Vyše 530 zamestnancov centra, ktoré vzniklo v roku 2004, vyvíja širokú paletu vysoko inovatívnych produktov pre automobily zajtrajška: najmodernejšie kompletné sedadlové systémy, odľahčené kovové konštrukcie a mechanizmy pre automobilové sedadlá, inovatívne bezpečnostné a komfortné moduly, veľké penové komponenty, nastaviteľné a vysoko trvanlivé doplnky a výkonné plastové komponenty. Dôležitou súčasťou vývojových aktivít spoločnosti Adient v trenčianskom centre je porovnávanie a testovanie produktov.

Zobrazit Galériu

Seesame, s.r.o.

Všetky autorove články
dizajn auto doprava technológie buducnost Slovensko produkt

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať