SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

UK a STU predložili kľúčový projekt, ktorý má ambíciu udržať doma talentovaných študentov

1

Najväčšie slovenské univerzity spájajú sily. Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave predložili projekt, ktorý má ambíciu udržať doma talentovaných študentov a pritiahnuť na Slovensko mladých vedcov zo zahraničia.

Spoločné laboratóriá, spoločné výskumné tímy, spoločné študijné programy pre najlepších študentov. To je projekt ACCORD (Advancing university Capacity and COmpetence in Research, Development and innovation/ Zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách).

Projekt je súčasťou finančného plánu Operačného programu Výskum a inovácie, ktorý schválila vláda SR a Európska komisia.

Univerzity spoločne predložili štúdiu uskutočniteľnosti projektu s takmer desiatkou analýz Európskej komisii prostredníctvom agentúry JASPERS a Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt podlieha ešte schváleniu Európskou komisiou v Bruseli.

JASPERS univerzity spolupracovali už pri príprave projektu. JASPERS (spája odborníkov Európskej komisie, Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj) pomáha členským krajinám pri príprave veľkých, tzv. major projektov. Projekt bratislavských univerzít je prvým „major“ projektom na Slovensku v oblasti vedy a výskumu.

Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave, najväčšie a výskumne najsilnejšie slovenské univerzity, chcú spolupracovať v troch kľúčových oblastiach výskumu a vzdelávania –informačné a komunikačné technológie, biotechnológie a materiálový výskum. Ide o oblasti, ktoré majú šancu zatraktívniť krajinu pre talentovaných ľudí, posilniť jej inovačný potenciál a konkurencieschopnosť. Projekt rozvíja vybrané oblasti národnej stratégie inteligentnej špecializácie výskumu a vývoja RIS3 SK Poznatkami k prosperite. Zameriava sa najmä na oblasť kybernetickej bezpečnosti, webovo orientovaných technológií, riadenie v priemysle Industry 4.0, na progresívne materiály a nanotechnológie či oblasti molekulárnej a štrukturálnej biológie, genomiky, environmentálnej chémie, biotechnológií.

Spájanie síl vo výskume je trend v Európe aj vo svete. Je to cesta, ako môže krajina vytvoriť väčšie a silnejšie vedecké tímy, ktoré sú schopné výrazne sa zapájať do medzinárodného výskumu a byť zdrojom inovácií pre domáci priemysel. Atraktívne podmienky na vzdelávanie a výskum sú v neposlednom rade nástrojom, ktorý dokáže udržať na Slovensku talentovaných mladých ľudí a pritiahnuť vedcov zo zahraničia.

Projekt ACCORD počíta aj s ekologickým aspektom – obnova univerzitných budov v Mlynskej doline a v centre hlavného mesta výrazne zníži emisie skleníkových plynov. Počíta sa s modernizáciou výskumných a vzdelávacích priestorov, modernizáciou didaktickej techniky, ako aj s doplnením priestorov o funkcie, ktoré sú v zahraničí súčasťou špičkových univerzít. Ide nielen o špecifické výskumné priestory, ale aj o priestory na prácu a štúdium študentov a odbornú činnosť vedeckých pracovníkov.

V Bratislave je koncentrovaných až 50 % výskumnej kapacity Slovenska a vedci v hlavnom meste sú autormi 70 % všetkých vedeckých výstupov v kľúčových vedeckých databázach. Výrazný podiel majú na tomto výkone univerzity. V Bratislave sa takisto sústredí viac ako tretina vysokoškolákov Slovenska, pričom sú medzi nimi zastúpené všetky regióny. Len na Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite dnes študuje 24 percent všetkých vysokoškolákov v krajine.

Slovenská technická univerzita

Všetky autorove články
skolstvo projekt

1 komentár

Su u nas naozaj vsetci taky nechapavi? reakcia na: UK a STU predložili kľúčový projekt, ktorý má ambíciu udržať doma talentovaných študentov

14.2.2017 15:02
Hlavny dovod preco som odisiel po rokoch neboli peniaze. Ti co odisli pre peniaze, odisli par rokov skor. Hlavny dovod bol system a pomery v nom, ktore sa dodnes nezmenili. Chcu vari dnesni sefovia univerzit povedat, ze sa uz u nas nekradne, ze uz to tam nie je presiaknute korupciou, ze odbornost a nie patolizacstvo je na prvom mieste? Tazko. Staci pozriet kto je dekanom na FEI TUKE napriklad a hned je vidno, ze za 20 rokov sa vlastne nic nezmenilo. Taketo projekty budu sluzit na to, aby si ti hore mohli uliat este viac penazi ... Fiktivne sutaze pre nakupi na univerzitu fungovali presne tak ako to popisuje Mihalik uz pred 20 rokmi. K tomu, ako je to teraz, sa vyjadrit neviem, ale nechce sa mi verit, ze by sa nieco zmenilo, ze mila ElFa?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať