SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Uhlie namiesto spaľovania poslúži na skladovanie vodíka

0

Uhlie sa vo všeobecnosti nepovažuje za zdroj čistého paliva, ale môže zohrávať dôležitú úlohu pri hľadaní ekologickejšej energie. Vedci tvrdia, že by mohlo byť skvelým materiálom na uskladnenie plynného vodíka, ktorý je jedným z najsľubnejších zdrojov čistého paliva, ktoré sa v súčasnosti skúmajú. Vodík je výborný zdroj čistej energie. Keď sa používa ako palivo, jeho jediným výstupom je voda. Nedoriešenou otázkou v súvislosti s jeho používaním však zostáva spôsob jeho skladovania.

Vodík je vysoko horľavý a nájsť spôsob, ako ho bezpečne skladovať, je náročná úloha. S prekvapujúcim nápadom prišli výskumníci z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorí navrhujú použiť uhlie ako akúsi batériu, ktorá by mohla obsahovať vodík. Je známe, že uhlie je dobré na uskladnenie metánu, pretože sa na materiál prilepí prostredníctvom procesu známeho ako adsorpcia. Táto vlastnosť uhlia by sa podľa výskumníkov aplikovať aj na vodík. Na overenie tejto teórie výskumný tím zostrojil špeciálne zariadenie na vytváranie tlaku, ktoré vtláča vodík do uhlia.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Trvalo roky, kým prišli na to, ako správne navrhnúť experimentálny systém. Pri analýze ôsmich rôznych druhov uhlia z celých Spojených štátov vedci zistili, že tento materiál je skutočne výnimočne dobrý pri skladovaní vodíka. Najlepšie zo skupiny bolo bitúmenové uhlie nachádzajúce sa vo Virgínii a antracitové uhlie z Pensylvánie. Vlastnosť uhlia zachytávať plyn je založená na jeho jedinečnom zložení.

Má vysoký obsah uhlíka s množstvom malých pórov, ktoré dokážu uskladniť veľa plynu. Uhlie je teda ako špongia, ktorá dokáže udržať oveľa viac molekúl vodíka ako iné neuhlíkové materiály. Vedci teraz skúmajú priepustnosť a difúznosť materiálu. To im pomôže pochopiť, ako rýchlo by sa vodík mohol pumpovať do rôznych druhov uhlia a čerpať z nich, čo by následne mohlo viesť k efektívnym vodíkovým „batériám“ na báze uhlia. Výskum bol uverejnený v časopise Applied Energy.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať