SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelý “list“ by mohol poháňať autá so spaľovacím motorom bez akýchkoľvek úprav

0

Vedci z Cambridgeskej univerzity vyvinuli „umelý list“, ktorý využíva slnečné svetlo na premenu vody a oxidu uhličitého na etanol a propanol. Tieto takzvané drop-in palivá môžu priamo poháňať spaľovací motor bez akýchkoľvek úprav, čo by mohlo byť alternatívou benzínu s nízkymi emisiami. Na rozdiel od fosílnych palív tieto solárne palivá produkujú čisto nulové emisie uhlíka a sú úplne obnoviteľné. Navyše na rozdiel od väčšiny bioetanolu nezaberajú žiadnu poľnohospodársku pôdu, ktorá by sa dala využiť na výrobu potravín.

Výskumníci vyrobili umelý list z viacerých vrstiev vrátane medi, skla, striebra a grafitu. List obsahuje absorbéry svetla podobné molekulám zbierajúcim slnečné svetlo v rastlinách, ktoré sú kombinované s katalyzátorom. Katalyzátor podobný chlorofylu (katalyzátoru fotosyntézy v skutočnom liste) je vyrobený z dvoch prvkov – medi a paládia. V prítomnosti slnečného svetla katalyzátor premieňa CO2 na etanol a propanol a vodu na kyslík.

AMD_022024

Výskumný tím už roky skúma spôsoby využitia fotosyntézy na výrobu udržateľných palív, ale tieto umelé listy boli schopné produkovať len jednoduché chemikálie, ako je syntetický plyn – zmes vodíka a oxidu uhoľnatého, ktorá sa používa na výrobu palív, liekov, plastov a hnojív. Najnovší objav však vedcom umožnil vyrábať čistý etanol a propanol bez toho, aby vôbec produkovali syntetický plyn. Odstránenie tohto kroku robí technológiu „praktickejšou a škálovateľnejšou“, uviedli výskumníci. Ide o prvý prípad, keď sa takéto komplexné chemikálie vyrábajú bez elektriny, iba pomocou umelého listu, ktorý využíva len slnečné svetlo.

Technológia zatiaľ neopustila laboratórium, tím teraz pracuje na optimalizácii absorbérov svetla, aby dokázali lepšie pohlcovať slnečné svetlo. Snažia sa takisto optimalizovať katalyzátor, aby dokázal premeniť viac slnečného svetla na palivo. Okrem toho bude treba zariadenie zväčšiť, aby dokázalo vyrábať veľké objemy paliva. V budúcnosti by však túto technológiu mohli využívať automobily na výrobu čistého paliva na cestách.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať