PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Umelá inteligencia dokáže v hovorovom jazyku detegovať emócie a štýl prejavu

Výskum a vývoj
2

Podniky a investori čoraz viac využívajú nástroje založené na analýze prirodzeného jazyka pri spracovaní úloh, ako je napríklad ťažba dát o predajoch, sledovanie zmien marketingových kampaní v čase, prípadne na lepšiu obranu proti phishingu a ransomvérovým útokom. No AI produkty používané na analýzu textu majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým zachytia všetky nuansy, ktoré ľudia používajú na vzájomnú komunikáciu.

Spoločnosť Expert.ai dúfa, že pridanie nových doplnkov na meranie emócií a správania a nová súprava nástrojov na zisťovanie štýlov do jeho API pre prirodzený jazyk poskytne vývojárom umelej inteligencie viac možností na analýzu jazyka na úrovni ľudí. Spoločnosť so sídlom v talianskej Modene a s americkým ústredím v Rockville v Marylande zmenila v roku 2020 názov z Expert System na Expert.ai.

Softvérová platforma Expert.ai umožňuje riešenia v prirodzenom jazyku (natural language – NL), ktoré berú neštruktúrované jazykové údaje zo zdrojov, ako sú stránky sociálnych sietí a e-maily, a transformujú ich do stráviteľnejších a použiteľnejších informácií skôr, ako sa na ne pozrú ľudskí analytici. Príkladom základnej schopnosti NL je rozlišovanie medzi rozličnými významami slova jaguár podľa kontextu (či ide o zviera, automobil alebo športový tím).

Takéto schopnosti umožňujú pokročiť v automatizácii procesov pri pracovných úlohách, ako je zhromažďovanie a kategorizácia údajov a ich analýza, čím sa ľudskí analytici uvoľnia na vykonávanie práce s údajmi na vyššej úrovni.

Vďaka novým rozšíreniam API pre prirodzený jazyk Expert.ai teraz v analyzovanom jazyku zachytáva škálu 117 rôznych znakov, uviedla spoločnosť. Nástroj pre prirodzený jazyk kategorizuje osem rôznych „emocionálnych vlastností“ nájdených v analyzovanom texte (hnev, strach, znechutenie, smútok, šťastie, radosť, nostalgia a hanba) a sedem rôznych „charakteristík správania“. Každú túto charakteristiku ešte hodnotí podľa trojbodovej stupnice (nízka, primeraná, vysoká).

Nové rozšírenie writeprint od Expert.ai navyše zlepšuje schopnosť nástroja NL spracúvať a pochopiť mechaniku a štýly písaného jazyka a vykonáva hĺbkovú (tzv. štýlometrickú) analýzu lingvistického štýlu. Schopnosť nástroja identifikovať jednotlivých autorov textov prostredníctvom doplnku writeprint by sa dala využiť napríklad na identifikáciu falzifikátov alebo napodobnenín alebo na kategorizáciu obsahu na základe štýlu písania a čitateľnosti.

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

podla nextechu reakcia na: Umelá inteligencia dokáže v hovorovom jazyku detegovať emócie a štýl prejavu

17.5.2021 21:05
umela inteligencia uz vcera dokazala viac ako dokaze zajtra.
Reagovať

.......................... reakcia na: Umelá inteligencia dokáže v hovorovom jazyku detegovať emócie a štýl prejavu

14.5.2021 16:05
emocie dokaze ale napisat opytovaciu vetu, teda dat na konci otaznik, to nie :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať