SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Umelá inteligencia si prekvapivo dobre poradila s byrokraciou pri riadení mesta

Technológie
0

Byrokratické postupy v riadení si vyžadujú reformu a generatívna AI predstavuje jedinečnú príležitosť, ako to urobiť. ChatGPT od OpenAI a jeho konkurenti by sa mohli stať súčasťou takéhoto úsilia. Nové nástroje AI ponúkajú nádej na vytvorenie široko reformovanej správy orientovanej na občanov. To, čo robí potenciál generatívnej AI takým veľkým, je jej schopnosť zásadne zmeniť fungovanie administrácie. Byrokracia sa spolieha na papier a rutinu. Je typická pomalými schvaľovacími procesmi, neschopnosťou alebo neochotou identifikovať príčinu potenciálneho problému. Regulátorom trvá mesiace, kým starostlivo prezerajú formuláre na dodržiavanie predpisov, než pristúpia k spracovaniu žiadosti.

Terénni pracovníci vybavení AI by mohli rýchlo získať prístup k informáciám, ktoré potrebujú, aby mohli posúdiť príčinu problému alebo ponúknuť riešenie obyvateľom hľadajúcim pomoc. Nové technológie umožňujú pracovníkom rýchlo kontrolovať obrovské množstvo údajov, ktoré sú už v správe mesta, a nájsť vzory, predpovedať a identifikovať normy v reakcii na dobre zostavené dopyty. Napríklad Boston požiadal spoločnosť OpenAI, aby „navrhli zaujímavé analýzy“ po tom, čo im poskytli balík údajov.

Ako odpoveď spoločnosť navrhla dve veci: analýzu časových radov podľa času prípadu a porovnávaciu analýzu podľa štvrte. To znamenalo, že mestskí úradníci strávili menej času navigáciou v mechanike výpočtu analýzy a mali viac času ponoriť sa do vzorcov nezrovnalostí v prevádzke. Nástroje vytvárajú grafy, mapy a ďalšie vizualizácie na základe jednoduchého zadania. Vďaka menším prekážkam pri analýze údajov môžu predstavitelia mesta formulovať viac hypotéz a spochybňovať predpoklady, čo vedie k lepším rozhodnutiam.

Tento experiment ukazuje, že mestskí zamestnanci bez akéhokoľvek zázemia v oblasti technických vied by mohli s trochou školenia využiť tieto generatívne nástroje AI na doplnenie svojej práce. Supervízori potom môžu využiť tie isté nástroje generatívnej AI na identifikáciu vzorcov alebo marginalizovaných komunít – napríklad prípady, kde rasa nevhodne ovplyvňuje rozhodovanie alebo kde efektivita programu klesá (a prečo). Tieto nové nástroje rýchlejšie poskytnú informácie o tom, ktoré intervencie prinášajú zmenu.

Navyše toto je miesto, kde lingvistická sila veľkých jazykových modelov skutočne zažiari: Verejní zamestnanci a komunitní lídri môžu požadovať, aby nástroje vytvorili vizuálne mapy procesov, zostavili kontrolné zoznamy na základe opisu projektu alebo monitorovali dodržiavanie pokroku. Ľudia, ktorí hlboko rozumejú mestu – jeho operáciám, obvodom, histórii a smerovaniu do budúcnosti – by tak mohli pracovať na spoločných cieľoch, vybavení tými najvýkonnejšími nástrojmi digitálneho veku.

Pravda, stále tu zostávajú mnohé výzvy. Verejní zamestnanci by stále potrebovali lepšie zručnosti v oblasti analýzy údajov, aby si overili, či nástroj postupuje podľa správnych krokov a vytvára správne informácie. Mestskí a štátni úradníci by potrebovali technologických partnerov v súkromnom sektore na vývoj a zdokonalenie potrebných nástrojov a tieto vzťahy vyvolávajú náročné otázky ohľadne súkromia, bezpečnosti a predsudkov. No široké a správne použitie generatívnej AI by mohlo priniesť komplexné zmeny potrebné na to, aby sa obyvatelia vrátili do centra lokálneho rozhodovania a aby sa obnovila dôvera v postupy úradov.

Zdroj: fastcompany.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať