Unikátna elektromotorka s kolesom bez náboja

Technológie
3

Fínska spoločnosť Verge Motorcycles sa chystá spustiť výrobu jedného z najunikátnejších elektrických motocyklov, aký sa kedy objavil na trhu. Model TS má jedinečnú vlastnosť – zadné koleso bez náboja. V zaujímavom videu si môžete pozrieť, ako TS funguje. Beznábojové usporiadanie v modeli TS je jednoduché a zároveň zložité. 

Elektromotor je umiestnený v zadnej pneumatike. Centrálna časť systému je podopretá kyvnou vidlicou a vonkajšia časť sa otáča ako na koľajniciach. Ráfik obsahuje aj elektromagnety, ktoré sa pri poháňaní motorom navzájom odpudzujú, čo spôsobuje, že sa vonkajšia časť ráfika otáča a poháňa motorku dopredu. A hoci je nezvyčajné vidieť koleso s otvorom uprostred, táto konštrukčná voľba slúži na dva účely: môže zlepšiť chladenie a znížiť objemovú hmotnosť. 

Navyše podľa spoločnosti neprítomnosť reťaze, remeňa alebo prevodovky robí TS mimoriadne efektívnym – motor môže poskytnúť úctyhodných 107 koní a krútiaci moment 1000 Nm. Čo sa týka ďalších špecifikácií, TS dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 180 km/h a dojazd 300 km, resp. 200 km v meste a na diaľnici. Samozrejme, takýto motocykel nebude lacný. Jeho cena je 23 681 dolárov, ale vzhľadom na to, že ide o prvý model tohto druhu, nie je neprimeraná. Výroba by sa mala začať tento rok.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Lol reakcia na: Unikátna elektromotorka s kolesom bez náboja

18.5.2022 15:05
To klasicke stredne koleso vpredu je riadny fail
Reagovať

stredny naboj reakcia na: Unikátna elektromotorka s kolesom bez náboja

18.5.2022 15:05
Koleso ma jasne stredný náboj, len je o čosi väčšieho priemeru a dovolí mat v náboji otvor...
Reagovať

h2o reakcia na: Unikátna elektromotorka s kolesom bez náboja

18.5.2022 10:05
a čo ak sa do kolesa dostane voda
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať