PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Mohol by ekosystém Pixel od Googlu ohroziť Android?

Technológie
0

Spoločnosť Google prekvapila verejnosť, keď na podujatí I/O 2022, ktoré sa zvyčajne netýka hardvéru, predstavila niekoľko zariadení Pixel, ktoré prídu na trh v priebehu budúceho roka. Nevdojak sa tak vynára otázka, aký vplyv by mohol mať ekosystém Pixel na širší trh so systémom Android. Google pôsobí v hardvérovom biznise už viac ako desať rokov, počnúc radom Nexus, ktorý debutoval v januári 2010. Potom v roku 2011 kúpil Motorolu a v roku 2014 spoločnosť Nest.

Dalo by sa predpokladať, že s telefónmi Pixel, slúchadlami Pixel Buds a rodinou produktov Nest má Google práce vyše hlavy, ale on pridá k tomu niekedy v budúcom roku ešte hodinky Pixel Watch a tablet Pixel. Otázne je, či tým nespôsobí priveľa vĺn v širšom ekosystéme Androidu. Ponúkame bližší pohľad na to, čo Google naplánoval a čo by to mohlo znamenať pre Android. Keď Google v roku 2016 uviedol na trh pôvodný Pixel, recenzenti ho prijali veľmi dobre, ale komerčný úspech nebol veľký. Výraznejšie sa presadil až cenovo dostupnejší rad Pixel A a teraz konečne aj vlajková loď, keď Google oznámil, že Pixel 6 už prekonal predaj modelov Pixel 4 a Pixel 5 dohromady.

Rad Pixel nikdy nebol významnou hrozbou pre trhový podiel iných výrobcov zariadení s Androidom, ako sú Samsung alebo Motorola. Niektoré exkluzívne funkcie, ktoré Google ponúkal v rámci svojich telefónov Pixel (bezplatné neobmedzené úložisko fotografií a videí, pôsobivé funkcie fotoaparátu), konkurentov so systémom Android neznepokojovali. Po oznámeniach z I/O 2022 by sa to však mohlo zmeniť. Doteraz sa aj ten najzarytejší fanúšik značky Pixel mohol spoľahnúť len na to, že jeho telefón a slúchadlá budú vyhovovať jeho potrebám. No ak mal záujem o tablet alebo inteligentné hodinky, musel sa poobzerať inde.

Ambient computing čiže myšlienka, že sieť zariadení by vám v podstate nemala prekážať a zároveň by mala zabezpečiť, aby ste mali vždy to, čo potrebujete, bola jednou z hlavných tém oznámení Pixelov počas hlavnej prednášky. Aj keď sa názory na zariadenia Apple môžu líšiť, ťažko poprieť, že táto spoločnosť má najsúdržnejší ekosystém produktov, ktoré najlepšie fungujú, keď si ich používateľ zakúpi všetky. Samsung určite pracuje na rovnakom cieli v celom svojom sortimente, ale hoci úzko spolupracuje s Googlom, nemá v konečnom dôsledku úplnú kontrolu nad svojím softvérom. Google túto myšlienku presadzuje minimálne od roku 2019 a prejavuje sa to v softvéri, ako je napríklad Fast Pair, ktorý umožňuje rýchle a jednoduché prepojenie medzi zariadeniami bez komplikácií.

Spoločnosť však Fast Fair neobmedzuje na vlastné produkty, môže ho používať ktokoľvek. No ak Google dodrží termíny vydania, do konca roka 2023 bude mať plnofunkčný ekosystém. Navyše by si mohol niektoré z najlepších integrácií nechať len pre seba. Hoci existuje šanca, že by hardvérový ekosystém spoločnosti Google mohol odcudziť niektorých výrobcov androidových zariadení, je niekoľko zásadných dôvodov, prečo sa tak zrejme nestane, aj keď produkty Googlu budú mať veľký komerčný úspech. Najväčší dôvod je ten, že to nie je v záujme Googlu. Spoločnosť žije v prvom rade z reklám.

Z miliárd rôznych zariadení s operačným systémom Android má oveľa väčší zisk, ako by mohol dúfať aj pri tých najúspešnejších prognózach pre ekosystém Pixel. A pozrime sa na druhú stranu mince: kam by sa obrátili ostatní androidoví výrobcovia? Videli sme snahy Samsungu, Huawei a ďalších o vytvorenie vlastného operačného systému, no tie vo všeobecnosti zlyhali. Ak to nedokáže Samsung, nie je to v silách žiadneho z ostatných androidových výrobcov.

Je ťažké si predstaviť, čo by Google musel urobiť, aby prinútil jedného, ​​nieto ešte všetkých ostatných výrobcov zariadení s Androidom, aby sa pokúsili presunúť inam. A mohol by ekosystém Pixel znamenať smrť Androidu, ako ho poznáme? Áno, ale nie v tom zmysle, že ho zničí, ale skôr zásadne zmení. Hardvérový ekosystém Googlu pomôže posilniť niektoré oblasti Androidu, ktoré boli historicky slabé (tablety a nositeľné zariadenia), a základný softvér, vďaka ktorému sú zariadenia Pixel „lepšie spolu“, sa rozšíri do celého systému Android. Ak to Google dokáže, niekoľko nasledujúcich rokov v mobilnom svete bude oveľa zaujímavejších.

Zdroj: laptopmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať