CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Unikátny metamateriál je priehľadnejší ako sklo, chladí miestnosti a čistí sa sám

0

Tím výskumníkov vyvinul nový metamateriál, ktorý prepúšťa svetlo lepšie ako sklo, no zároveň poskytuje súkromie, má chladiace vlastnosti a samočistiace schopnosti. Materiál, známy ako polymérny mikrofotónový multifunkčný metamateriál (PMMM), je tenká vrstva, ktorú možno aplikovať na bežný sklenený povrch. Rozptyľuje 73 % svetla, čím získava matný vzhľad, ale pritom si zachováva vysokú úroveň priepustnosti svetla na úrovni 95 % (na porovnanie, pri väčšine bežných skiel je táto hodnota 91 %).

Materiál má takisto schopnosť ochladzovať miestnosť vyžarovaním tepla priamo do vonkajšieho priestoru pomocou javu nazývaného radiačné chladenie. To využíva skutočnosť, že zemská atmosféra je priehľadná pre infračervené vlnové dĺžky. Testy ukázali, že použitím vesmíru ako jedného obrovského chladiča materiál udržiaval miestnosť o 6 °C chladnejšiu ako okolitý vzduch.

Okrem toho ide o samočistiaci materiál, pretože kvapky vody a akýkoľvek prach alebo nečistoty jednoducho skĺznu z povrchu. Tento viacúčelový materiál má potenciálne využitie v architektúre a mestskej výstavbe, pretože poskytuje optimalizáciu slnečného svetla, pasívne chladenie a znižuje závislosť od klimatizácie. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať