SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Unikátny robot dokáže jedným skokom preskočiť 9-poschodovú budovu

Technológie
0

V mnohých filmoch o superhrdinoch sa možno stretnúť so schopnosťou postáv skákať v bojových scénach do absurdných výšok. Teraz výskumníci vyvinuli jednoduchého robota, ktorý skutočne dokáže preskočiť vysoké budovy jedným skokom. Mechanický skokan, vyvinutý tímom vedeným Elliotom Hawkesom, profesorom inžinierstva na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare, môže dosiahnuť výšku výskoku približne 30 metrov. Vedci tvrdia, že je to najväčšia výška dosiahnutá akýmkoľvek známym prírodným alebo vyrobeným skokanom. Štúdia bola zverejnená v časopise Nature.

Niektoré organizmy môžu skákať veľmi vysoko v porovnaní s ich vlastnou výškou. Napríklad malý hmyz známy ako peniarka dokáže vyskočiť do výšky 70 centimetrov, čo je 115-násobok dĺžky jeho tela. Robot, ktorý má hmotnosť menšiu ako 14 gramov, pozostáva z malého motora spojeného s pružinou vytvorenou zo stláčateľných oblúkov z uhlíkových vlákien, ohýbaných gumičkami pripojenými k hriadeľu poháňanému motorom.

Vo videu možno vidieť, ako zariadenie vyskočí na vrchol útesu a potom sa vzpriami, aby bolo pripravené na ďalší skok. Možno si predstavujete, že takýto robot by mohol doručiť balíček čipsov cez okno na treťom poschodí, výskumníci s ním však majú oveľa vyššie ciele. Vypočítali, že robot by mal byť schopný vyletieť na Mesiaci do výšky 125 metrov pri skoku vpred dlhom pol kilometra. A na Zemi by mohli mať drony čoskoro konkurenciu, pokiaľ ide o dosahovanie nových výšok.

Zdroj: cnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať