ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

VU+ DUO 4K SE / Stále vpredu

0

VU+ prichádza už s druhou generáciou svojho špičkového digitálneho prijímača VU+ Duo 4K SE. Novinka sa mi dostala na test ešte pred uvedením na trh. Vzhľadom na to, že jeho predchodca VU+ Duo 4K patril k špičke medzi 4K prijímačmi, nejde v prípade jeho nástupcu o žiadnu revolúciu, ale skôr evolúciu a zlepšenie vlastností. Zvonku poznáte zmenu iba podľa označenia prijímača, novinky sú ukryté vnútri. Najväčšia z nich je nový procesor, pracujúci dokonca na nižšej frekvencii ako predchodca. Vďaka novej architektúre a rozšírenej operačnej pamäti na 3 GB je však jeho výkon vyšší.

Čelnému panelu dominuje 3,5" farebný LCD TFT displej, ktorý okrem bežných informácií ­zobrazí aj logo stanice, menu alebo živý náhľad prijímaného programu. Výborne ho využijete aj vtedy, ak potrebujete zmeniť nejaké nastavenia prijímača bez TV, napríklad ak si prijímač vezmete na chatu, kde máte iba starší TV, a necháte si výstup prepnutý na 4K. Vľavo od displeja je štvorica dotykových tlačidiel na prepínanie kanálov a ovládanie hlasitosti. Tie sú podsvietené na bielo a pri dotyku sa rozsvecujú. Vpravo pod viečkom je ukrytý jeden slot na smart kartu s dekodérom XCrypt, dvojica slotov CI spoločného rozhrania a jeden z portov USB (2.0). Prijímač bude podporovať dekódovanie z dvoch CAM modulov súčasne (v aktuálnom softvéri táto funkcia ešte nebola spustená). Takéto dekódovanie je dôležité, keďže prijímač môže byť vybavený dvojicou duálnych tunerov FBC-S/S2/S2X alebo FBC DVB-C alebo MTSIF Dual T2 a umožňuje streamovanie jedného kanála cez eternet a dvoch transkódovane cez pripojenie Wi-Fi.

Na pripojenie tunerov slúži dvojica slotov na Plug and Play tunery s možnosťou osadenia najnovšou generáciou tunerov Dual FBC. Na zadnej strane okrem toho nájdete dva porty USB vo verzii USB 3.1 gen. 1, gigabitovú sieťovú kartu, vstup a výstup HDMI, optický S/PDIF, napájací konektor na pripojenie externého 12 V (5 A) zdroja s vypínačom a šuplík na 2,5" HDD alebo SSD. O bezdrôtové pripojenie sa stará bluetooth vo verzii 4.0 s podporou audioprenosov A2DP. Vďaka tomu je tu exkluzívna možnosť použitia voliteľného BT diaľkového ovládača. K dispozícii je celá paleta funkcií a aplikácií známych z ostatných modelov v tomto rade. Prijímač je, samozrejme, kompatibilný s aplikáciami ako DreamSet pre PC na úpravu nastavení, vytváranie skupín favoritov a veľa ďalších. Pre mobilných používateľov je zase zaujímavá mobilná aplikácia Vu+ Player HD, ktorá veľmi jednoduchým spôsobom umožňuje streamovanie programu po sieti priamo do mobilu. Na ňom si môžete nezávisle prepínať kanály, vidíte informácie programového sprievodcu a okrem živého vysielania si, samozrejme, môžete pozerať aj nahrávky z HDD. Prijímač bude podporovať  hlasové ovládanie  prostredníctvom Alexa Voice Pluginu (AVP). Na jeho funkčnosť je potrebný voliteľný  bluetoothový ovládač, ktorý má vstavaný mikrofón.

Rovnako ako jeho predchodca je to jeden z najvýkonnejších prijímačov z radu Vu+. Vidieť to na rýchlych reakciách ovládania a svižnom menu. Dvojitý FBC tuner, s ktorým sa prijímač dodáva v základnej konfigurácii, sa v skutočnosti správa ako 8 virtuálnych tunerov, takže dokážete súčasne nahrávať kanály až z 8 transpondérov, pri použití prídavného tunera sa ich počet rozšíri dokonca na 16. Samozrejme, obmedzením bude celkový dátový tok. Zatiaľ čo súčasné nahrávanie toľkých kanálov asi málokto využije, táto vlastnosť sa dá s výhodou použiť na streamovanie v rámci domácnosti. Namiesto toho, aby ste museli po celom dome naťahovať satelitné káble, pripojíte ďalšie prijímače VU+ alebo PC iba k LAN a môžete bez väčších obmedzení sledovať vysielanie nezávisle od toho, čo sa sleduje na zdrojovom prijímači. Rovnako to platí aj o spomínanom streamovaní na mobilné zariadenia. Pochopiteľne, možnosti sledovania budú limitované vlastnosťami koncového zariadenia. Ak podporuje maximálne full HD, Ultra HD si na ňom nepozriete. Testovacie videá v kodeku HEVC prijímač prehrával vo všetkých rozlíšeniach vrátane Ultra HD bez problémov. Rovnako prehrával materiál vo full HD rozlíšení v rôznych verziách H.264 vrátane DiVX HD. Nahrávanie vysielania v FHD aj UHD rozlíšení pracuje bez problémov aj pri súčasnom nahrávaní niekoľkých kanálov. Obrazový výstup je už tradične vynikajúci, preto v redakcii používame prijímač Vu+ Solo 4K pri testovaní UHD televízorov. Prijímač podporuje výstup videosignálu v 4K rozlíšení 3840 × 2160 50/60p, HDCP 2.2 a 10-bitové spracovanie farieb, takže do budúcnosti by mal byť schopný pracovať aj so zariadeniami a materiálom v plnej Ultra HD norme s farebným priestorom podľa Rec. 2020. Vzorná je aj implementácia protokolu HDMI CEC, ktorý umožňuje kompletné ovládanie prijímača prostredníctvom diaľkového ovládača pripojeného k TV. Rovnako ako pri ostatných prijímačoch z radu Vu+ okrem štandardne dodávaného diaľkového ovládača má AB-Com v ponuke dokonca dva ďalšie typy IR ovládačov, ktoré si možno dokúpiť – jeden obojstranný s klávesnicou QWERTY a už spomínaný bluetoothový ovládač.

VU+ Duo 4K SE patrí aj v novej verzii k špičke na trhu. OS Enigma 2 pracujúci pod Linuxom poskytuje obrovské možnosti konfigurácie a nastavení. S cenou, s ktorou prichádza do predaja, trochu prekvapil, čakali sme vyššiu. V každom prípade ide o výbornú voľbu, hlavne s prihliadnutím na vysokú výbavu a podporu najnovších štandardov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, ponuka funkcií a možností, podpora najnovších štandardov, streamovanie na viac zariadení
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• CPU, pamäť: ARM štvorjadrový, 3 GB RAM; Flash: 4 GB eMMC; Video/Audio: HDMI 2.0 (vstup aj výstup) s podporou HDCP 2.2, CEC, 2160 50/60p, S/PDIF optický; tuner: 2× slot na voliteľný duálny tuner FBC DVB-S2X alebo FBC DVB-C alebo MTSIF Dual T2; CI slot/čítačka: 2× CI, 1× Smart Card; USB: 1× 2.0 vpredu, 2×3.1 gen. 1 vzadu; pripojenie: LAN ­Gigabit, Wi-Fi 802.11n, bluetooth 4.0; HDD: voliteľný ­interný 2,5" SATA III

• Zapožičal: AB-Com, s. r. o.
• Cena: 464 EUR

HODNOTENIE:  10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať