ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

VZP: Preukaz poistenca už netreba mať pri sebe, stačí mobilná aplikácia

Technológie
0

Zabudli ste si doma svoj preukaz poistenca, alebo vám zatiaľ nebol fyzicky vydaný a nemáte občiansky preukaz s elektronickým čipom? Nevadí. Od 1. januára sa rozšírili možnosti poistencov pri preukazovaní sa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Ak preukaz poistenca nemáte pri sebe, v prípade potreby sa stačí preukázať aj jeho zobrazením v mobilnej aplikácii Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

V súčasnosti sa podľa zákona môže poistenec pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku preukázať občianskym preukazom s elektronickým čipom, respektíve dokladom o pobyte s elektronickým čipom, preukazom poistenca, európskym preukazom alebo náhradným certifikátom k preukazu poistenca, preukazom poistenca s označením preukazu Európskej únie, či uvedením svojho rodného čísla, v prípade ak poistencovi nebol vydaný preukaz poistenca ani občiansky preukaz s elektronickým čipom a po novom už aj zobrazeným preukazom poistenca v mobilnej aplikácii zdravotnej poisťovne.

VZP mobilnú aplikáciu neustále vylepšuje, aby poistenci mohli rýchlo a jednoducho manažovať svoje zdravie aj na diaľku, čo je vzhľadom k aktuálnej epidemickej situácii veľakrát nevyhnutné a hlavne bezpečnejšie. V januári ju doplnili o novú funkcionalitu – biometriu tváre. Na verifikáciu pri aktivácii mobilnej aplikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne poistenci dovtedy využívali GRID kartu alebo museli navštíviť pobočku, respektíve lekáreň. Dnes je už identifikácia poistenca možná aj na základe biometrických údajov získaných zo skenu tváre. Tvárová biometria overí totožnosť klienta bez toho, aby musel niekam chodiť. Stačí k tomu len mobilný telefón, občiansky preukaz a pár minút času. Nová služba zvyšuje komfort pre poistencov a bezpečnosť využívania mobilnej aplikácie.  

 

Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať