PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Britský a kalifornský variant koronavírusu sa skombinovali, čím vznikla ešte nebezpečnejšia verzia

Bezpečnosť
0

Zdá sa, že dva varianty koronavírusu prvýkrát identifikované vo Veľkej Británii a v Kalifornii sa spojili do silne zmutovaného hybridu. To by mohlo signalizovať novú fázu pandémie COVID-19, pretože sa môžu objaviť ďalšie hybridné varianty. Koronavírusy, ako napríklad SARS-CoV-2, majú evolučnú možnosť nazvanú rekombinácia, ktorá umožňuje dvom úzko príbuzným vírusom miešať svoje genómy do nových kombinácií.

Na rozdiel od bežnej mutácie, ktorá postupuje pomaly po jednej zmene, rekombinácia môže spôsobiť v genóme koronavírusu zmeny vo veľkom. V jednej kalifornskej vzorke našli rekombinantný genóm, ktorý je hybridom britského variantu B.1.1.7, ktorý je infekčnejší a možno aj smrteľnejší, s kalifornským variantom B.1.429, ktorý je schopný obchádzať imunitu. Rekombinant vzniká, ak dva vírusy infikujú bunku a zmiešajú genetický materiál nazývaný RNA.

Niektoré kúsky genetického kódu sú z vírusu A, niektoré z vírusu B, čím sa vytvára vírus C ako mozaika. Predpokladá sa, že SARS-CoV-2, vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, bol výsledkom rekombinácie u netopierov. Rekombinant objavila doktorka Bette Korberová v Národnom laboratóriu Los Alamos v Novom Mexiku. V tejto fáze nie je známe, koľko ľudí by mohlo byť infikovaných týmto variantom.

Predplatné NEXTECH 2021

Vedci totiž geneticky analyzujú iba zlomok testovacích vzoriek koronavírusu, aby hľadali dôkazy o nových variantoch, a preto nezachytia všetky prípady. Nie je teda jasné, či sa variant prenáša medzi ľuďmi, alebo ide iba o jednorazový výskyt. Máme tu však potenciálne rýchlo prenosný variant zmiešaný s variantom rezistentným na protilátky. To je vždy zlá správa.

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať