SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Vedci objavili skryté štruktúry na odvrátenej strane Mesiaca

1

Čínska misia Chang'e-4 odhalila skryté štruktúry na tmavej strane Mesiaca, čím vrhla svetlo na jeho geologickú históriu. Misia, ktorá odštartovala v roku 2018, pristála ako prvá sonda na odvrátenej strane Mesiaca. Odvtedy zachytila detailné snímky mesačných impaktných kráterov a získala vzorky minerálov, čím odhalila zložité štruktúry ukryté pod mesačným povrchom.

Nedávno boli odhalené objavy sondy Chang'e-4, ktoré ukazujú vrstvy prachu, pôdy a rozlámaných hornín skrývajúcih v sebe príbehy o kataklizmatických udalostiach. Jedným z významných nálezov bola identifikácia krátera, ktorý vznikol pri prudkej zrážke. Misia tiež odhalila päť odlišných vrstiev mesačnej lávy, ktoré vznikli pred miliardami rokov.

Tieto vrstvy vulkanických hornín sa stenčujú, keď sa dostanú na povrch Mesiaca, čo naznačuje postupné ochladzovanie a ukončenie vulkanickej činnosti Mesiaca približne pred miliardou až 100 miliónmi rokov. Vedci však predpokladajú prítomnosť zásobníkov magmy hlboko pod mesačnou kôrou.  

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusmesiacik reakcia na: Vedci objavili skryté štruktúry na odvrátenej strane Mesiaca

27.4.2024 07:04
Prileti kamen,vytvori krater. Nic zaujimaveksie asi objavit sa tam neda. Co sa vsak da,je spravit titanove letúňe z hornin na fronte a este vychodnejsie,ktore aj teraz veselo putuju vojnanevojna do emeriky,a dolovat šutre diamantove,zlate,iridiove,vanadove a este onakvejsie v hustote na Zemicke nenacchadzajucej sa...trebars na aj neodvratenej strane. Nuz ale ked sa vsemocní pozemskí čávovia ňeveďia dohodnúť ani len na ovela jednoduchejsom krajani krajiny,ako Mesiaca....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať