NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Video: Aj žiarovku možno použiť na špehovanie

Bezpečnosť
2

Tím izraelských odborníkov na kybernetickú bezpečnosť tvrdí, že na odpočúvanie rozhovoru z diaľky sa dá použiť štandardná žiarovka. Teória hovorí, že povrch zavesenej žiarovky vibruje v reakcii na zvukové vlny. Pozorovaním jemných pohybov žiarovky pomocou ďalekohľadu a citlivého elektrooptického senzora možno zistiť zvukové vlny, ktoré spôsobili vibrácie žiarovky, a porozumieť tomu, čo sa v miestnosti hovorilo. Tím izraelských výskumníkov z Ben-Gurionovej univerzity v Negeve a Weizmannovho inštitútu vedy publikoval v roku 2020 dokument o skúmaní tejto techniky, nazvanej Lamphone Attack.

Na overenie tohto nápadu výskumníci uskutočnili experiment, v ktorom sa skupina odpočúvajúcich pokúšala cez okno odpočúvať uzavretú miestnosť vzdialenú najmenej 25 metrov. Na teleskop bol namontovaný elektrooptický senzor smerujúci na žiarovku v miestnosti, ktorý bol schopný premeniť svetlo na elektrický prúd. Ten potom prechádzal cez analógovo-digitálny prevodník a bol analyzovaný pomocou algoritmu.

Podľa dokumentu sa touto technikou podarilo obnoviť pozoruhodne čistý zvuk. Výskumníci prehrali klip bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal jeden z jeho známych výrokov: „Urobíme Ameriku opäť veľkou!“ Odpočúvajúci to dokázali zachytiť, hoci to znelo trochu nejasne. Takisto sa im podarilo obnoviť signály niekoľkých piesní hraných vo vzdialenej miestnosti, a to vrátane piesne Let It Be od skupiny Beatles, ktorá bola rozpoznaná hudobnou aplikáciou Shazam.

SWAN_042021

Vykonané experimenty ukazujú, že na rekonštrukciu reči a nehovoreného zvuku postačujú extrémne slabé vibrácie s hodnotou len niekoľko milistupňov. Technika však nie je úplne spoľahlivá. Zatiaľ čo bežné žiarovky a LED žiarovky vytvárajú dostatočné vibrácie na obnovenie zvuku, žiarivky ich nevytvárajú. Okrem toho musí byť žiarovka zapnutá, visieť v blízkosti zvuku a mala by byť dobre viditeľná. Napriek tomu sa zdá, že táto pomerne jednoduchá technika je prekvapivo účinná.

Zdroj: iflscience.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Stačí... reakcia na: Video: Aj žiarovku možno použiť na špehovanie

21.10.2021 09:10
...postaviť medzi žiarovku a nahrávajúceho akúkoľvek prekážku napríklad záves alebo žalúzie, ktoré väčšina ľudí po zotmení aj tak používa a nahrávanie je kompletne v pr*eli.
Reagovať

Žiarovka je väčšinou zašróbovaná v armatúre, takže odchytia akurát tak prd :P reakcia na: Video: Aj žiarovku možno použiť na špehovanie

16.10.2021 17:10
Žiarovka je väčšinou zašróbovaná v armatúre, takže odchytia akurát tak prd :P
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať