SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Video: Balistické padáky zachránia eVTOL pri páde aj z malej výšky

Technológie
0

Výrobcovia lietadiel eVTOL už mnoho rokov hovoria o používaní balistických padákov ako o poslednom bezpečnostnom opatrení. Nakoľko praktická by však takáto vec mohla byť pri výškach pod 100 metrov, kde by bolo veľmi málo času na nasadenie systému? Spoločnosť AeroHT teraz na túto otázku odpovedala a zverejnila video svojho vlastného bezpečnostného systému s viacerými padákmi, ktorý sa rozloží z prototypu multikoptéry X2 s posádkou vo výške len 50 metrov nad zemou.

SAMSUNG_07M Advertisement

Padáky začnú chytať vzduch približne do sekundy a pol od vystrelenia z prednej časti lietadla a úplne sa rozvinú približne o sekundu a pol neskôr. Podarí sa im zachrániť X2 pred prevrátením a udržať jeho klesanie na 5,2 m/s (18,7 km/h) pred dopadom na zem. Spoločnosť však toto video vhodne zostrihala, aby odstránila pravdepodobne dosť prudký výkyv, keď vrtuľa vracia nos lietadla späť do vodorovnej polohy, ako aj moment, keď lietadlo dopadne na zem. Tvrdí, že lietadlo nebolo poškodené, a hoci sa zdá, že cestujúci na palube mohli pád prežiť, určite to nebude pohodlné.

Táto pristávacia rýchlosť sa rovná pristávaniu pri skoku z výšky 1,4 m bez viditeľného odpruženia, ktoré by absorbovalo náraz do chrbtice. Podľa Omni Free Fall Calculator by objekt spadnutý z výšky 50 metrov zvyčajne dopadol na zem za 3,2 sekundy rýchlosťou približne 31,3 m/s (113 km/h). Hoci teda katastrofické zlyhanie a pristátie na padáku nevyzerá ako veľká zábava, podstatne sa tak zníži rýchlosť dopadu na zem.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať