SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Voda v mrakoch kontaminuje mikroplastami takmer všetko, čo jeme a pijeme

0

Mikroplasty sú všade – v zemi, vo vode a podľa nového výskumu už aj na oblohe. Podľa novej štúdie japonských vedcov, uverejnenej v časopise Environmental Chemistry Letters, boli mikroplasty objavené v oblakoch, ktoré pokrývajú hory Fudži a Ojama. Výskumníci vystúpili na tieto dve hory a odobrali vzorky z oblačnej hmly, ktorá obklopuje vrcholy. Vo vzorkách odhalili deväť rôznych typov polymérov (t. j. plastov) a jeden typ gumy.

„Podľa našich najlepších vedomostí ide o prvú správu o mikroplastoch prenášaných vzduchom v mračnách,“ napísali vedci. Mikroplasty sú drobné kúsky plastov, ktoré v súčasnosti prenikli do všetkých častí našej planéty. Keďže plast nie je prirodzene sa vyskytujúca látka (je vyrobený z ropy), nikdy sa skutočne nerozloží. Tieto drobné kúsky mikroplastu je takmer nemožné odstrániť, navyše stále nevieme naisto, nakoľko sú nebezpečné pre zdravie ľudí a zvierat. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vedci, ktorí našli mikroplasty v oblakoch, vyjadrili obavy, že vo vyšších vrstvách atmosféry budú mikroplasty vystavené ultrafialovému žiareniu zo Slnka, budú sa rozkladať a prispievať k prehrievaniu našej planéty. „Desať miliónov ton týchto plastových kúskov skončí v oceáne, uvoľní sa spolu s oceánskou vodou a dostane sa do atmosféry. Z toho vyplýva, že mikroplasty sa mohli stať základnou zložkou mrakov a prostredníctvom 'plastových dažďov' kontaminovať takmer všetko, čo jeme a pijeme,“ uviedli vedci.

Hoci bude takmer nemožné odstrániť mikroplasty, ktoré už prenikli do všetkých vôd na Zemi, aby sa ich neobjavilo ešte viac, je nevyhnutné obmedziť výrobu a používanie plastov. Vo svete sa už objavili snahy v tomto smere. Napríklad Massachusetts sa stal prvým štátom USA, ktorý zakázal štátnym inštitúciám nakupovať jednorazové plasty. A vedci pracujú na spôsoboch, ako odfiltrovať mikroplasty z pitnej vody.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať