SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

Technológie
0

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výsledkom. Blesk ako bodový zdroj svetla nie je na fotenie ideálny, pretože takéto svetlo vrhá ostré tiene.

Preto väčšina externých bleskov umožňuje vyklopiť hlavu s reflektorom o požadovaný uhol aby fotografovaná scéna nebola osvetlená priamo, ale odrazom svetla blesku od stropu, alebo steny.

Ako funguje blesk s inteligentným naklápaním zábleskovej hlavy?

Nielen pre začiatočníka môže byť problém ako naklopiť reflektor blesku tak, aby bola fotografovaná scéna čo najlepšie osvetlená. Vždy záleží na konkrétnych okolnostiach, predovšetkým na vzdialenosti  stropu, či steny od ktorej sa má svetlo odraziť a aj od ich farby.

Takže ak fotíte svadbu v katedrále s 15 m vysokým stropom, musí svetlo odrazeného záblesku prejsť 30 m, takže sa úplne stratí. Prakticky použiteľná výška stropu je 5 – 7 m. Ak je strop nízko, ale je tmavý, neodrazí sa žiadne svetlo. Ak je strop farebný, neodrazí sa na fotografovanú stenu biele, ale farebné svetlo a s tým je potrebné pri komponovaní svetelných podmienok pre záber počítať.

Nový blesk Canon Speedlite 470EX-Al s funkciou AI Bounce sa snaží asistovať fotografom pri fotení odrazeným zábleskom. Jeho inteligentná automatika na základe vyhodnotenia skúšobných zábleskov vypočíta optimálne natočenie hlavy a nastaví ju do tejto pozície.

1 Automatický a poloautomatický režim naklápania

Blesk má dva režimy AI Bounce, automatický a poloautomatický. V automatickom režime sa nastaví optimálna poloha pre odrazený záblesk pri každom zábere. Po zatlačení tlačidla AI.B na zadnej strane blesku sa aktivuje funkcia automatického merania vzdialeností.

Blesk najskôr odpáli testovací predzáblesk dopredu, aby zmeral vzdialenosť fotografovaného objektu. Potom sa hlava blesku vyklopí nahor a druhým predzábleskom sa zmeria  vzdialenosť k stropu. Podľa výsledkov meraní sa potom nastaví optimálna poloha naklopenia hlavy blesku.

Po zmene orientácie fotoaparátu dvojitým stlačením spúšte do polovice, tlačidlom AI.B, alebo tlačidlom na kontrolu hĺbky ostrosti dôjde k automatickému premiestneniu hlavy blesku aby smerovala k stropu pod rovnakým uhlom ako predtým. Odrazené svetlo sa sníma AI.B senzorom na meranie vzdialenosti v obrube predného krytu reflektora blesku.

Poloautomatický režim je určený pre skúsených fotografov, ktorí si sami nastavia natočenie hlavy a funkcia AI Bounce im toto nastavenie zachová bez ohľadu na to, či fotia „na šírku“, alebo na výšku. Pri pootočení fotoaparátu o 90° sa záblesková hlava natočí tak, aby znovu smerovala presne tam, kde bola nastavená.

Tento režim využijete najmä na portrétnu fotografiu, kedy často striedate orientáciu záberov. Poloautomatický režim funguje tak, že si ručne nastavíte polohu hlavy a túto polohu si blesk zapamätá po stlačení tlačidla Angle Set, ktoré je umiestnené na boku v kĺbe vertikálneho naklápania hlavy blesku, čiže tam, kde je na klasických bleskoch Speedlite mechanické tlačidlo uvoľňujúce aretáciu naklápania.

Obidva motorčeky v dobe, kedy sú vypnuté, plnia ďalšiu funkciu, svojim mechanickým odporom „naprázdno“ fixujú polohu do ktorej hlavu natočíte. Aby som bol úplne presný, prepínač režimov AI Bounce má tri polohy, tretia poloha 0° vždy natočí blesk tak, aby hlava s reflektorom smerovala priamo dopredu.

Ak chcete pre každý záber nastavovať uhol naklopenia ručne, prepnite sa do poloautomatického módu a natočenie vždy zafixujte tlačidlom Angle Set. Rozsah natočenia a naklopenia hlavy je 180° horizontálne a 120° vertikálne smerom nahor.

2 Funkcie

Číselné označenie blesku už tradične udáva smerné, číslo, v tomto prípade 47, čo je dostatočná intenzita pre väčšinu scenárov. Reflektor s výbojkou v hlave blesku sa automaticky posúva podľa nastavenej ohniskovej vzdialenosti, aby záblesk pokryl uhol záberu. Podporovaný rozsah ohniskových vzdialeností je 24 až 105 mm a pomocou vstavaného rozptylového adaptéra zvládne pokryť aj záber širokým sklom 14 mm.

Pri maximálnej intenzite predchádzajúceho záblesku je blesk nabitý za 3,5 až 5,5 s, podľa toho či používate NiMH akumulátory, alebo klasické alkalické batérie. Samozrejmosťou je aj vysokorýchlostná synchronizácia, ktorá dovoľuje rýchle opakované spustenie záblesku počas vyššej rýchlosti uzávierky.

Nechýba ani bezdrôtový optický prijímač, vďaka ktorému je možné blesk ovládať až na vzdialenosť 10 metrov. Tento mód je indikovaný oranžovým podsvietením LCD displeja, v ostatných módoch je displej podsvietený zelenou farbou. Tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti pri objektíve, ktoré  pri komponovaní záberu zacloní objektív na nastavenú hodnotu, v režime automatického AI Bounce funguje toto tlačidlo na spustenie merania vzdialenosti, čiže rovnako ako tlačidlo AI.B na zadnej starne blesku. Je to veľmi praktické.

V ostatných režimoch tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti spúšťa takzvaný „modelovací záblesk“, čiže sériu menej intenzívnych zábleskov, ktorá trvá približne 1 s a je účinnou pomôckou na skontrolovanie tieňov na osvetľovanej scéne.

Samozrejme otestoval som aj neobvyklé scenáre. Pri fotení vonku keď sa blesk využíva na rozjasnenie tieňov blesk v automatickom režime urobil meranie, no keďže zistil, že strop je v nedohľadne, tak natočil reflektor smerom dopredu. Ak som chcel pomocou pripevnenej bielej kartičky a hlavy namierenej šikmo nahor dosiahnuť u portrétovanej osoby iskru v očiach, použil som poloautomatický režim, naklopil hlavu blesku šikmo nahor a tlačidlom Angle Set zafixoval.

Fungovalo to perfektne. Vyskúšal som aj scenár fotenia s odraznou plochou umiestnenou nad bleskom. Vtedy automatika fungovala presne ako pri fotení v miestnosti a hlava blesku bola naklopená vo vhodnom uhle nahor.

Fungovalo to rovnako dobre s odraznou plochou 1 x 1 m, ako aj s lisom papiera A4 pridržaným pol metra nad bleskom. Taktiež v miestnosti s veľmi vysokým stropom, odhadom 7-8 m sa po vyhodnotení merania hlava nasmeruje dopredu, pretože intenzita odrazeného záblesku by nebola dostatočná. Rovnako aj v prípade ak uhol odrazu prekračuje určitú hodnotu, odhadom 60° sa blesk nasmeruje dopredu.

Uhol natočenia hlavy blesku sa zobrazuje na displeji s krokom 5°. Ak na blesk nasadíte dodávanú rozptylnú krytku, blesk to pomocou kontaktu zistí a nasmeruje hlavu priamo nahor, pretože plocha krytky rozptyluje svetlo nielen nahor, ale všetkými smermi.

Funkcia AI Bounce je kompatibilná so všetkými modelmi fotoaparátov Canon uvedených od druhej polovice 2017 (okrem EOS 2000D a 4000D) a staršie modely EOS-1D MkII, EOS 5DS/5DSR, EOS 5D Mk IV, EOS 7D MkII, EOS 80D, 77D, 750 D, 760D, 800D, u tých sa automatické meranie uhla odrazu spúšťa iba tlačidlom na blesku. Nie je možné použiť tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti

Technické parametre:
Smerné číslo: 47; rozsah zorných uhlov pre ohniskové vzdialenosti 24 – 105 mm (so vstavaným adaptérom 14 mm); Rozmery:74,6 x 130,4 x 105,1 mm; Hmotnosť bez batérií: 385 g

Cena 509 eur

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
foto video kamera Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať