SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Video: Inteligentný roj robotov ukazuje, ako bude fungovať premávka s autonómnymi autami

Technológie
1

Jedna z mnohých výhod, ktoré sľubujú autonómne vozidlá budúcnosti, je odstránenie dopravných zápch. Takéto autá sa totiž dobre navigujú po uliciach, navzájom sa vyhýbajú a jazdia plynulejšie ako ľudia. Vedci z Northwestern University prišli s novým riadiacim algoritmom, ktorý podľa nich ponúka záruku takejto premávky. Jeho schopnosti demonštrovali prostredníctvom roja malých robotov, ktoré sa môžu bezpečne a rýchlo zostaviť do požadovaných útvarov. Ich algoritmus zaručuje odstránenie kolízií a zablokovanie ciest.

Roj malých robotov funguje bez centralizovanej kontroly, ktorá by zvyšovala riziko zlyhania systému. „Ak je systém centralizovaný a robot prestane fungovať, celý systém zlyhá,“ hovorí Michael Rubenstein, vedúci výskumu, ktorý bol publikovaný v časopise IEEE Transactions on Robotics. „V decentralizovanom systéme neexistuje vedúci, ktorý by všetkým ostatným robotom povedal, čo majú robiť. Každý robot robí vlastné rozhodnutia. Ak jeden robot v roji zlyhá, zvyšok roja ešte môže úlohu splniť.“

Algoritmus tímu vníma terén ako mriežku a každý z robotov je vybavený senzormi podobnými GPS, aby vedel, kde sa v danom čase nachádza v mriežke. Ostatné senzory umožňujú robotom identifikovať iné roboty v okolí a vedieť, či sú medzery v mriežke k dispozícii alebo obsadené susedom. Každý robot vníma iba troch alebo štyroch svojich najbližších susedov, nevidia celý roj, čo uľahčuje škálovanie systému. Roboty interagujú lokálne a prijímajú rozhodnutia bez globálnych informácií.

Tento prístup umožňuje robotom pohybovať sa oveľa rýchlejšie a vytvoriť požadovaný útvar. V experimentoch tímu sa 100 robotov dokázalo zostaviť do vopred určenej formácie v priebehu jednej minúty. Metóda bola otestovaná aj pomocou simulácií zahŕňajúcich viac ako 1000 robotov, pričom virtuálne stroje sa bezpečne a efektívne presúvali do formácie. „Ak pochopíme, ako ovládať naše roje robotov, aby vytvárali útvary, dokážeme pochopiť, ako ovládať flotily autonómnych vozidiel, keď vzájomne interagujú,“ vysvetlil Rubinstein.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot buducnost smart autonom auto doprava

1 komentár

mozu strajkovat reakcia na: Video: Inteligentný roj robotov ukazuje, ako bude fungovať premávka s autonómnymi autami

28.2.2020 12:02
A samojazdiace auta mozu efektivne zacat strajkovat ... a uz sa nikdo nikam nedostane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať