SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Kvalitné a lacné objektívy z analógovej éry na moderných bezzrkadlovkách

0

Kvalitný objektív so svetelnosťou f/1.8, prípadne lepšou nie je lacná záležitosť. Jedným z riešení nielen pre začiatočníkov sú objektívy so závitom M42 pre klasické filmové zrkadlovky, ktoré v bazároch zoženiete od 50 €. Potrebujete k tomu len adaptér zo závitu M42 na bajonet príslušnej bezzrkadlovky, napríklad Canon RF Nikon Z.

Objektívy so závitom M42 určené pre kinofilmové zrkadlovky, ktoré sa používali v analógovej ére majú spravidla ohniskovú vzdialenosť 50 milimetrov a svetelnosť f/1.8.

Na  porovnanie setový objektív 16 – 50 mm určený pre zrkadlovky Nikon Z s APS-C snímačom má svetelnosť 3,5 – 6,3 podľa toho, akú ohniskovú vzdialenosť nastavíte. Na ohniskovej vzdialenosti 50 milimetrov, je svetelnosť iba f/6.3. Pre každú značku sú dispozícii samozrejme aj kvalitné svetelné objektívy, avšak až na výnimky sú pomerne drahé a nie každý, hlavne začiatočník si môže takúto investíciu dovoliť

Vľavo je na bezzrkadlovke Nikon Z30 objektív Pentacon auto 1.8/50 zo zrkadlovky Praktica, vpravo objektív Helios 44-M. 

Vysoká svetelnosť je dôležitá pri fotení v horších svetelných podmienkach, ale hlavne kvôli malej hĺbke ostrosti, ktorú potrebujete na príklad pri portrétoch ale aj produktovej fotografii, aby ste fotografovaný objekt  opticky oddelili od pozadia. Na tejto dvojici obrázkov vidíte porovnanie hĺbky ostrosti pri svetelnosti f/1.8 (vľavo) a f/6.3 (vpravo) pri ohniskovej vzdialenosti 50 milimetrov. Rovnako názorne môžete porovnať hĺbku ostrosti na záberoch gitary.

Zaujímavou alternatívou, ktorá vás vyjde spravidla menej ako 100 € sú objektívy z bazáru určené pre kinofilmové zrkadlovky. Sú kvalitné, majú dobrú kresbu, a niektoré, napríklad sovietsky Helios 44 má aj zaujímavý bokeh. Aby ste mohli objektívy z analógovej éry so závitom M42 použiť s bezzrkadlovkami potrebujete príslušný adaptér, ktorý tiež nie je príliš drahý. Je to len mechanický medzikus, ktorý neprenáša žiadne elektrické signály, takže zaostrovať a clonu budete nastavovať ručne. Automatika však do určitej miery fungovať bude. Adaptér má takú hrúbku, aby objektív mal od snímača rovnakú vzdialenosť ako bol na „analógovej“ zrkadlovke vzdialený od roviny v ktorej bol kinofilm.

Na bezzrkadlovke Nikon Z30 je v menu položka, v ktorej si môžete nastavovať parametre objektívov bez čipu. Tieto údaje slúžia len na to aby sa zapísali do exif údajov súboru s fotografiou. Hlavne začiatočníkov poteší, že aj s týmito manuálnymi objektívmi nemusia fotiť len v manuálnom režime, ale aj v režimoch programovej automatiky, priority clony a priority uzávierky. Fotoaparát síce nemá z objektívu údaje o nastavenej clone, avšak expozičná automatika vie koľko svetla dopadá na snímač a podľa toho nastaví čas uzávierky a ISO. Rovnako automatika funguje celkom dobre aj pri nakrúcaní videa.  Funguje aj indikácia zaostrenia napríklad zvýraznením kontúr zaostrených objektov červenou farbou, takže môžete zaostrovať relatívne presne, a tiež môžete používať aj lupu na čo najpresnejšie zaostrenie.

Na nasledujúcej dvojici záberov je vľavo zaostrené na prednú časť objektívu a vpravo je zaostrené na telo. Vidíte, že pri svetelnosti f/1,8 pri zaostrení na telo zrkadlovku je predná časť objektívu už neostrá.

Objektív z japonskej zrkadlovky Prost  je veľmi kvalitný a túto zostavu som kúpil v bazíri za 60 €

Porovnajte kvalitu záberov objektívu Nikkor Z 50 mm f/1.8 S a bazárového objektívu Pentacon 50 mm f/1.8 určeného pre východonemeckú zrkadlovku Praktica.

Objektív Helios 44 vyrábaný v bývalom Sovietskom zväze určený pre zrkadlovku Zenit je u fotografov obľúbený pre nezameniteľný kruhový takzvaný „swirl“ bokeh. Mimochodom Helios 44 je kópiou nemeckého objektívu Biotar.  Na záberoch z Heliosom je rozostrené pozadie usporiadané ako keby tak trochu do sústredných kruhov.

Spolu s objektívmi M42 môžete využiť aj príslušenstvo určené pre tieto objektívy, napríklad makro krúžky, alebo harmonikový mech na makrofotografiu.

Pre zaujímavosť porovnajte fotku zvukovej karty objektívom Nikkor Z 50 mm f/1.8 S s maximlnym možným priblížením 

a makro fotografiu s použitím makro mechu, ktorý sa v bazároch dá zohnať za približne 30 €. Na makrofotografii je detail oblasti označeného modrým

Pri makro fotografii s medzikrúžkami sa nezaostruje  na objektíve, ale približovaním a vzďaľovaním  objektívu od fotografovaného predmetu.

Pri makrofotografii treba snímaný objekt dobre nasvietiť.

Na to sú určené špeciálne blesky, ktoré sa nasadzujú na objektív. Ako alternatívu môžete použiť relatívne lacný  kruh (15 €) s LED  určený pre selfie  smartfónom, len ho treba ho nejakým spôsobom zafixovať v takej polohe aby čo najlepšie osvetľoval snímaný objekt. Pri makrofotografii je veľmi malá hĺbka ostrosti takže aj pri dobrom nasvietení musíte viac zacloniť a preto sa používajú dlhšie expozičné časy. Aby ste si záber nerozhýbali treba použiť diaľkový ovládač, alebo samospúšť.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
objektívy Praktica Zenit Helios HH Biotar Nikon Canon bezzrkadlovka

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať