Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Video: Mobilná mikrovlnná zbraň Leonidas dokáže zničiť naraz celé roje dronov

Bezpečnosť
1

Široké používanie dronov si nevyhnutne vyžiadalo aj vývoj protidronových zbraní. Americký startup Epirus so sídlom v Los Angeles má nápad, ako eliminovať roje nepriateľských bezpilotných lietadiel. Riešením môže byť zbraň, ktorá vysiela vysokovýkonné mikrovlnné lúče. Systém s názvom Leonidas je dostatočne malý na to, aby sa zmestil na korbu pick-upu.

 „Naše mikrovlnné systémy nám umožňujú rozšíriť alebo zúžiť dosah a smerovať mikrovlny ľubovoľným smerom, aby sme zneškodnili nepriateľské ciele,“ vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti Epirus Leigh Madden pre web New Scientist.

Firma pracuje na ešte menšom systéme, ktoré by mohli nosiť operátori ako osobné zariadenie. Počas demonštrácie začiatkom tohto roka bol mikrovlnný systém schopný eliminovať všetkých 66 cieľových dronov. Leonidas využíva sériu žiaričov z tuhého nitridu gálnatého, čo je podobná technológia, aká sa nachádza v moderných komunikačných zariadeniach 5G.

Predplatné NEXTECH 2021

Tieto žiariče sú kompaktnejšie ako tradičné radarové zariadenia a dajú sa jednotlivo ovládať tak, aby viedli mikrovlnný lúč s vysokou presnosťou. Práve presnosť je veľmi dôležitá, pretože keby zbraň minula cieľ, mohlo by to poškodiť elektrickú infraštruktúru alebo elektronické zariadenia ľudí. Dá sa očakávať, že vzhľadom na nedávny rozmach používania dronov v mnohých odvetviach čoskoro porastie aj dopyt po „protidronových“ systémoch.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Stačí vodný štít pre drona H2O shield reakcia na: Video: Mobilná mikrovlnná zbraň Leonidas dokáže zničiť naraz celé roje dronov

20.4.2021 18:04
H2O shield ochráni Vášho drona, steny drona budú duté plné vody s poistným ventilom ako na hrnci 'kuchta' a keď vodný štít zovrie, poišťák prepustí paru von do druhej nádržky, kde kondenzuje a stečie späť do prvej nádržky a ochráni drona pred mikrovlnami. Dronovi budú trčať len vrtule z vodného štítu. Dokonca by stačilo, keby steny drona boli gálium arzenid GaAs a vznikne viac energie pre baterku z polovodiča dobitého mikrovlnným laserom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať