SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Video: Slovenská dizajnérka získala prvú cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

4

Prototyp zariadenia na čistenie oceánu od slovenskej dizajnérky Lenky Petrákovej získal najvyššie ocenenie v architektonickej súťaži projektov ponúkajúcich kreatívne riešenia environmentálnych výziev. Plávajúca stanica s názvom 8. kontinent je navrhnutá na riešenie jedného z najnaliehavejších problémov znečistenia na svete: odstraňovanie plastového odpadu z oceánov. V súčasnosti pokrýva plastový odpad plochu približne 1,6 milióna štvorcových metrov v severnej časti Tichého oceánu.

Táto oblasť je známa ako veľké tichomorské smetisko a možno ju tak považovať za ôsmy kontinent na svete. Ôsmy kontinent získal najvyššie ocenenie Grand Prix 2020 za morskú architektúru a inováciu od Nadácie Jacquesa Rougerieho, francúzskej inštitúcie, ktorý oceňuje vizionárske projekty podporujúce udržateľnú spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi.

Petrákovej model pozostáva zo vzájomne prepojených budov v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na plošinách v tvare chápadiel, pričom všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál. Prototyp obsahuje aj výskumné a vzdelávacie centrum na študovanie morského prostredia, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydropónie, metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody, a obydlí pre výskumníkov stanice.

Prototyp Petrákovej je koncipovaný tak, aby bol sebestačný a aby sa mohol adaptovať na oceánske prostredie a ťažiť z neho. Budovy sú navrhnuté tak, aby vietor mohol cez ne prechádzať, čo zvyšuje ich odolnosť proti silným nárazom morského vetra, zhromažďuje sa v nich voda na zavlažovanie a využívajú prílivovú a solárnu energiu.

„Aj keď ide o nevybudovaný projekt, ako povedal Jules Verne, všetko, čo si niekto dokáže predstaviť, niekto iný dokáže uskutočniť,“ hovorí Petráková. „A verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu a environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi.“

Zdroj:calvertjournal.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

. reakcia na: Video: Slovenská dizajnérka získala prvú cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

11.1.2021 18:01
Model pekny, super praca. Ale smutne je, ze clovek na tom stravil 1000 a mozno viac hodin to nadizajnovat, ale aj tak skonci jej 1 rocna praca v kosi. Tak isto aj praca dalsich dizajnov skonci v kosi. Ludia po roku 2010 produkuju digitalny odpad. Namiesto realizovania skutocnych fyzickych veci, vsetci travia hodiny na pocitaci, tvorenim veci, ktore vymazu. Ake biedne su vysledky ludi v nasom storoci, si staci porovnat budovy z minulosti (pekne s detailami, premyslene) a terajsie budovy (nepremyslene kocky, ziaden dizajn, otrasne). Mame stastie, ze ini ludia pracovali za nas pred rokom 1950. Bez nich by sme nemali nic, co sa da v meste nazvat pekne a nehanbit sa za to.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

11.1.2021 20:01
Neprehánajte prosím :-). Je pravda, že je toho veľa, lebo veľa ľudí vie s pomocou počítača ako tak kresliť. Tak sa môže zdať že je to iba o kvantite a menej o kvalite, ale na druhej strane modelovacie prostriedky dokážu v dnešnej dobe urobiť kopec simulácií o ktorých sa kedysi ani nesnívalo. Samozrejme je nutné aby vedeli dizajnéri správne používať.
Ja si myslím že kvalita sa stále nájde, možno treba trošku viac hľadať a myslieť pozitívnejšie.
Reagovať

Autor. reakcia na: Video: Slovenská dizajnérka získala prvú cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

11.1.2021 17:01
Som rád, že zase niekto zviditelnil Slovensko, a mohol som si pozrieť video, ktorému som vôbec nerozumel, lebo autor článku nemohol požiadať niekoho aby k videu urobil titulky.
Reagovať

super baba reakcia na: Video: Slovenská dizajnérka získala prvú cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

11.1.2021 13:01
Som hrdý na našich mladých ľudí. Len aby sa to aj zrealizovalo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať