ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Video: Elektrické lietadlo typu VTOL na ktorom môžete lietať bez licencie

Technológie
2

Opener Blackfly, predstavený na festivale v meste Oshkosh vo Wisconsine, je lietadlo, ktorým môžete lietať bez pilotských skúšok. Má to však háčik. New York Times ho opisuje ako lietajúce auto, ale nie je to najvhodnejšie označenie, pretože nemôže jazdiť po zemi a jeho letové vlastnosti sa zdajú bližšie helikoptére alebo dronu ako lietadlu. Pilot sedí uprostred medzi pevnými krídlami vpredu a vzadu. Na krídlach sú štyri vrtule, ktoré lietadlu umožňujú vertikálne vzlietnuť a pristáť s rozbehom dlhým iba 90 cm.

Blackfly môže vzlietnuť z takmer akéhokoľvek povrchu vrátane jazera. Keby to bolo potrebné, dokáže aj sám odletieť späť tam, odkiaľ prišiel. VTOL je dokonca vybavený balistickým padákom. Kanadská spoločnosť Opener, ktorej sponzorom je Larry Page z Googlu, chce lietadlo komercializovať a usiluje sa o to, aby bolo klasifikované ako ultraľahké, aby ním mohol lietať ktokoľvek bez pilotského preukazu.

SWAN_122021

No aj keď na pilotovanie ultraľahkého lietadla sa nevyžaduje licencia, musí zodpovedať niektorým prísnym parametrom stanoveným Federálnou správou letectva (FAA). Musí vážiť menej ako 115 kg (bez záchranného a bezpečnostného vybavenia), mať kapacitu paliva maximálne päť galónov (zhruba 19 litrov) a maximálna rýchlosť nesmie prekročiť 55 uzlov (102 km/h). Navyše môže prepravovať iba jedného cestujúceho.

Americký model Blackfly má dolet 40 km s 8 kWh batériou a cestovnú rýchlosť 100 km/h. Vďaka konštrukcii z uhlíkových vlákien má prázdnu hmotnosť iba 155 kg a tesne sa zmestí do hmotnostných limitov, pretože FAA umožňuje obojživelným ultraľahkým lietadlám vážiť viac.

Medzinárodná verzia je o niečo lepšia, má 12 kWh batériu, cestovnú rýchlosť takmer 130 km/h a dolet bezmála 65 km. Jeho užitočné zaťaženie 90 kg však ohraničuje okruh, kto s ním môže lietať a čo si môže vziať so sebou. A hoci sa licencia nevyžaduje, rozhodne sa odporúča v záujme bezpečnosti absolvovať formálny letecký výcvik.

Zdroj: jalopnik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

preklad reakcia na: Video: elektrické lietadlo typu VTOL na ktorom môžete lietať bez licencie

16.8.2021 12:08
kde nieje potrebna licencia v USA ked s tim niekto lieta na svojej Farme v europe asi tazko
ludia potom veria tim bludom co tu pisete a su zbludeni
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Video: elektrické lietadlo typu VTOL na ktorom môžete lietať bez licencie

13.8.2021 12:08
Po tomhle by se mi točila hlava jako po lektvaru z muchomůrek. Ponevadž si též nechci zlámat záda, nebudu to raději zkoušet. Tudíž nic pro mně...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať