SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Video: Thor resp. Mjolnir zlikviduje roj dronov jednou ranou

2

Jednu z najväčších vojenských hrozieb v súčasnosti predstavujú roje lacných bezpilotných lietadiel, ktoré môžu prekonať drahé obranné systémy. Z tisícdolárového dronu sa dá veľmi jednoduchými úpravami urobiť niečo, čo môže niesť zbraň, napríklad ručný granát alebo aj biologickú zbraň. V dostatočnom počte môžu tieto drony špehovať základne, ničiť infraštruktúru a útočiť na personál.

Guľomety totiž nemajú dostatočný dostrel ani presnosť na zničenie malých obratných letcov, protilietadlové rakety sú príliš drahé na to, aby sa mohli použiť na lacné zariadenia, a väčšina vojenských základní nemá dostatok rakiet na zničenie celého roja. Preto prichádza THOR (Tactical High Power Operational Responder), ktorý môže zachrániť americké jednotky vo vzdialených krajinách, ak ich základne napadnú stovky lacných nepriateľských dronov v štýle kamikadze.

Zbraň pozostáva z veľkej satelitnej antény namontovanej na vrchole 20-metrového prepravného kontajnera. Jednoduchosť je jej výhoda, pretože sa dá ľahko prepraviť na palube dopravného lietadla C-130 a dvojčlenná posádka ju dokáže nastaviť do troch hodín. Po nastavení THOR dokáže rozpoznať prichádzajúcu hrozbu a v tichosti vystreliť lúč EMG energie na vyradenie elektroniky dronov v širokej cieľovej oblasti. Pri reálnych skúškach v Afrike, kde letectvo od decembra testovalo THOR, systém zlikvidoval stovky dronov.

SWAN_042021

Jeho dosah zostáva nejasný, ale odborníci hovoria, že zbrane so smerovanou energiou proti dronom majú dosah približne jeden kilometer. Hoci THOR je zbraň so smerovanou energiou, nie je to to isté ako laser. Laser dokáže vyradiť naraz jeden dron, ale THOR môže jedným výstrelom zlikvidovať celý roj. Vzdušné sily testujú THOR minimálne od roku 2019 a teraz ho chcú ešte zlepšiť.

Vyvíjajú zbraň Mjolnir, ktorá bude robiť to isté ako THOR, ale na vyššej úrovni. (V severskej mytológii je Thor boh hromu a Mjolnir jeho kladivo.) Mjolnir bude využívať rovnakú technológiu ako THOR, ale bude pokročilejší z hľadiska „schopností, spoľahlivosti a pripravenosti na výrobu“, vysvetľuje sa v tlačovej správe. Laboratórium vzdušných síl má prototyp systému Mjolnir dodať do roku 2023.

Zdroj: taskandpurpose.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Zlý preklad reakcia na: Video: Thor resp. Mjolnir zlikviduje roj dronov jednou ranou

14.8.2021 11:08
Autor článku by mal venovať viac času a rozumu prekladu. 20 m kontajner hádam ani nie je, nie to ešte schopný zmestiť sa do C-130. Reál je 20 stôp, čo je 6 metrový klasický lodný kontajner.
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Video: Thor resp. Mjolnir zlikviduje roj dronov jednou ranou

13.8.2021 12:08
Poradí si to rovněž s rojem komárů, či vos?
Mimochodem, do jaké vejšky to dovede vzlétnout?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať