Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Viete, ako ľahko sa dajú skopírovať bezkontaktné platobné karty? Testovali sme, ako ich ochrániť

Bezpečnosť
0

V posledných rokoch rastie celosvetový záujem o bezkontaktné platobné karty, rôzne čipové karty, ale aj biometrické preukazy totožnosti a pasy. Využívajú technológiu RFID na frekvencii 13,56 MHz. Z používateľského hľadiska stačí jednoduché priloženie platobnej karty na platobný terminál, označenú plochu na predajnom automate a podobne. Viete, že rovnako jednoduché je načítať údaje z platobnej karty? A pomocou voľne dostupnej mobilnej aplikácie to môže urobiť ktokoľvek, dokonca aj cez peňaženku. Ako to funguje a ako sa môžete chrániť, názorne ukazuje naše video.

Pohodlie vykúpené rizikom
Určite spozorniete pri informácii, že každý, kto má telefón s podporou technológie NFC (Near Field Communication), si môže z aplikačného obchodu stiahnuť aplikáciu, ktorá dokáže za okamih prečítať údaje z kreditnej alebo debetnej karty, a to aj v prípade, ak je karta v peňaženke. Stačí, ak máte v kaviarni položenú peňaženku na stole a na chvíľu sa otočíte inde... Takýto okamih umožní nenápadné priloženie mobilu a načítanie údajov z karty v peňaženke.

Voľne dostupná mobilná aplikácia pre telefóny s NFC na prečítanie údajov z bezkontaktných platobných kariet

O možnostiach aplikácií pre smartfóny sa môžete presvedčiť sami, stačí zadať v aplikačnom obchode do vyhľadávania kľúčové slová typu „credit card reader“. Pre istotu robte prípadné pokusy s takouto aplikáciou na najmenej dôležitej debetnej karte, nikdy nemáte istotu, či autor aplikácie načítané čísla niekam neposiela.

Špecializované čítačky sú ešte citlivejšie, samozrejme, aj pomerne drahé. Technicky zdatnejší experimentátori si však môžu za menej než 10 eur kúpiť v obchode s elektronickými súčiastkami hotový modul čítačky, ktorý sa dá pripojiť k mikrokontrolérovej doske Arduino, Raspberry, STM 32 Discovery, skrátka k akémukoľvek mikrokontroléru, ktorý podporuje sériové rozhranie SPI.

Cenovo dostupný modul čítačky, ktorý sa dá pripojiť k mikrokontrolérovej doske, napríklad Arduino, Raspberry

Modul čítačky pripojíte pár vodičmi k akémukoľvek mikrokontroléru, ktorý podporuje sériové rozhranie SPI

Na internete nájdete množstvo softvéru pre Arduino na tento účel. V konečnom dôsledku ktokoľvek môže pomerne jednoducho v priebehu niekoľkých sekúnd načítať údaje z vašej bezkontaktnej platobnej karty. Údaje sa potom dajú rôzne zneužiť, či už priamo, alebo predať na čiernom trhu. Môžu sa zneužiť napríklad pri on-line nákupe, požičaní auta, objednaní služieb, kriminálnej činnosti, vydávaní sa za niekoho iného, na podvody pri uzatváraní zmlúv či krádeže peňazí z účtov ľudí i firiem.

Chybu pri platení môžete urobiť aj sami, napríklad omylom vytiahnete z peňaženky namiesto jednej karty dve, ktoré sa prekrývajú, a platba sa vykoná z nesprávnej karty. Platobný terminál prijíma platbu od prvej bezkontaktnej karty, ktorá zareaguje na vysielaný signál. To znamená, že ak súčasne používate rôzne typy čipových bezkontaktných kariet, môže sa vám stať, že budete účtovaní dvakrát, pokiaľ budú obe karty vedľa seba. Prípadne ak máte platobnú a dopravnú kartu, platba môže byť stiahnutá z bezkontaktnej platobnej karty, hoci cesta mala byť pokrytá dopravnou kartou. To sa môže stať aj v prípade, ak je karta alebo peňaženka príliš blízko k platobnému terminálu, ktorý chcete použiť. Môže sa tak stiahnuť platba z karty, ktorou ste platiť nechceli.

Možnosti ochrany
Na ochranu kariet s možnosťou bezdotykového snímania sú k dispozícii rôzne ochranné puzdrá z kovového alebo kovovými vláknami popretkávaného materiálu, ktorý blokuje prístup signálu z čítačky ku karte. Puzdrá z kovového materiálu sú však hrubé, takže sa nedajú vložiť do peňaženky. Praktickejšie sú plastové puzdrá s ochrannou vrstvou nanesenou vhodnou technológiou. Najčastejšie sa využíva hliníková fólia, ktorá nie je magnetická. Častým vysúvaním a zasúvaním kariet do puzdra sa však ochranná vrstva môže poškodiť, vzniknú mikrotrhliny, ktoré môžu prepúšťať signál na frekvencii 13,56 MHz, ktorý využívajú bežné platobné karty.

Porovnanie hrúbky kovového ochranného puzdra a karty PS

Naproti tomu ochrana pomocou bezpečnostnej karty PS, ktorú vložíte medzi ostatné karty, je oveľa praktickejšia a podľa výrobcu poskytuje ochranu odtienením na úrovni 98 %. V praxi to znamená, že ochráni až tri bezkontaktné karty súčasne. Karta využíva tienenie taftom, ktorý má veľmi dobrú vodivosť, takže absorbuje veľa vysokofrekvenčného signálu a navyše odráža signál od kariet a iných predmetov, ktoré má karta PS chrániť. Pripomíname, že proces bezkontaktného snímania sa realizuje tak, že čítacie zariadenie ožiari vysokofrekvenčným signálom pasívnu kartu alebo čip RFID. Energia tohto signálu, zachytená anténou najčastejšie v tvare plošnej cievky, slúži následne na napájanie čipu. Ten pomocou rovnakej antény vyšle signál obsahujúci identifikačné údaje. Ak to zosumarizujeme, karta PS vložená do peňaženky blokuje prípadné prenosy RFID z vašich bezkontaktných platobných kariet. Kartu vyvinul britský investor Andre Kay a je patentovaná v mnohých krajinách.

Praktické skúsenosti
Pripravili sme si mobilnú aplikáciu umožňujúcu čítať bezkontaktné karty pomocou NFC a takisto čítačky pre obidve najpoužívanejšie frekvencie 13,56 MHz aj 125 kHz. Pre obe frekvencie sme mali k dispozícii jednak profesionálne čítačky, ktoré sa pripájajú cez rozhranie USB k PC, a aj nami zo stavebnice postavené čítačky ako periférie k mikrokontrolérom, kde sme mohli experimentovať s anténami, prípadne čítacím softvérom.

Stavebnicu RFID čítačky, v tomto prípade na frekvencii 125 kHz, zostaví zručný amatér za necelú polhodinu...

...alebo si kúpi osadený modul aj s anténou (cena 9,62 eura, modul komunikuje cez sériové rozhranie RS-232, takže niekoľko málo eur treba investovať aj do prevodníka na USB)

Začali sme testovať na „frekvencii NFC“ 13,56 MHz. V prípade, že karta PS prekrývala minimálne 2/3 plochy platobnej karty, nedali sa údaje z nej prečítať. Ochranná karta nemusí prekrývať presne miesto čipu, stačí, keď aspoň čiastočne prekryje plošnú cievku, ktorá slúži ako anténa. V praxi to znamená, že kartu PS musíte mať v rovnakej priehradke peňaženky ako platobné karty, ktoré má chrániť. S vysokou pravdepodobnosťou ochráni aj karty v susednej priehradke, ktorá je v peňaženke posunutá o 5 – 7 milimetrov. Nám sa v nijakej polohe žiadnu kartu chránenú v susednej priehradke kartou PS načítať nepodarilo, no spoliehať sa na to nedá. Naproti tomu kartu chránenú kartou PS umiestnenou o dve priehradky vyššie alebo nižšie sme načítali viac než v polovici prípadov. Preto znovu zdôrazňujeme, že karta PS stopercentne chráni bezkontaktnú kartu iba vtedy, keď ju úplne alebo takmer úplne prekrýva. Pri čítaní nezáleží na tom, či je karta PS medzi platobnou kartou a terminálom, alebo za platobnou kartou. V obidvoch prípadoch pohltí dostatok rádiofrekvenčného vlnenia, takže čip na karte nebude mať energiu na fungovanie. Nechránená karta sa dá v pohode prečítať, aj keď je vložená v peňaženke.

Karta PS chráni bankovú kartu (hnedú) fungujúcu na frekvencii 13,56 MHz. Bielu dochádzkovú kartu na frekvencii 125 kHz snímač dochádzkového systému bez problémov načíta.

Nesprávna poloha ochrannej karty

Pokračovali sme v testovaní na frekvencii 125 kHz, na ktorej pracujú napríklad kartové dochádzkové systémy. Na tejto frekvencii karta PS nechráni ani vtedy, ak je medzi kartou a čítačkou. V praxi to znamená, že ak máte v peňaženke vedľa seba platobnú, dochádzkovú a ochrannú kartu PS, platobná karta sa nebude dať načítať, no ak priložíte peňaženku k snímaciemu zariadeniu dochádzkového systému na frekvencii 125 kHz, bez problémov takúto kartu prečíta. Pre zaujímavosť, vlnová dĺžka pri frekvencii 13,56 MHz je 22 m a pri frekvencii 125 kHz až 2400 m. K dispozícii sú aj karty PS s feritovou vrstvou, ktoré tienia aj frekvenciu 125 kHz.

Resumé
Karta PS v cene niekoľkých eur spoľahlivo ochráni vaše platobné karty, samozrejme, iba v prípade, ak bude správne umiestnená tak, aby prekrývala platobné karty.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať