
Vlečný lúč zo Star Treku sa môže stať realitou
V sci-fi sa vlečné lúče používajú na zachytenie nepriateľských vesmírnych lodí a ich presunutie na bezpečné miesto. No táto technológia môže byť čoskoro menej futuristická. Výskumníci na Coloradskej univerzite v Boulderi v súčasnosti vyvíjajú reálny vlečný lúč, ktorého cieľom je pomôcť pri odpratávaní vesmírneho odpadu. Vesmírny odpad je vážny problém, ktorý sa čoraz zhoršuje, keďže naďalej vypúšťame objekty do vesmíru. Po zrážke s ním sa vytvorí ešte viac úlomkov, nastáva teda kaskádový efekt.
Tento odpad je veľmi ťažké zozbierať a správne zlikvidovať. Nedá sa totiž len tak chytiť, pretože najčastejšie sa pohybuje veľmi rýchlo a jeho pohyb je veľmi ťažké predvídať. Keby ste mohli jednoducho vystreliť lúč na niečo, čo chcete zachytiť, väčšine tohto nebezpečenstva sa vyhnete. Tím pracujúci na tejto technológii sa snaží vytvoriť „elektrónový lúč“, ktorý by v podstate fungoval ako veľmi silná verzia statickej elektriny. „Vytvárame príťažlivú alebo odpudivú elektrostatickú silu,“ povedal Hanspeter Schaub, výskumník a vedúci tohto projektu. „Je to podobné vlečnému lúču, ktorý vidíte v Star Treku, hoci nie je taký silný.“
S cieľom otestovať svoju technológiu pracoval tím so zariadením nazvaným ECLIPS (Electrostatic Charging Laboratory for Interactions between Plasma and Spacecraft). Je to v podstate malá komora, ktorá v miniatúrnej forme napodobňuje oblasti vesmíru okolo našej planéty, ktoré sú najviac zaplnené vesmírnym odpadom. V tejto komore môžu uplatniť svoj nápad tak, že budú vystreľovať na malé bloky predstavujúce vesmírny odpad lúče elektrónov. Tým sa trosky stanú mierne záporne nabitými a vlečný lúč mierne kladne nabitým. A keďže opačne nabité veci sa priťahujú, vlečný lúč môže začať robiť svoju prácu.
Tím odhaduje, že by mohol odtiahnuť niekoľkotonový satelit približne 320 km v priebehu dvoch až troch mesiacov. Keby sa aj podarilo zväčšiť túto technológiu, výskumníci čelia mnohým problémom, ako ju dostať zo sci-fi konceptu do reality. Konkrétne ide o to, že prostredie okolo Zeme je plné nesúvislých pásov slnečného vetra, čo je prúd vysokoenergetických častíc, ktoré vysiela Slnko. Keďže oblasť vesmíru so všetkým odpadom sa nachádza mimo magnetického poľa, ktoré chráni povrch našej planéty pred týmito časticami, môžu narušiť účinnosť lúča. K tomu, aby sa sci-fi skutočne stalo realitou, máme teda ešte dosť ďaleko.
Zdroj: popularmechanics.com.