SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Revolučná batéria počas nabíjania ešte vyrába aj pitnú vodu a grafén

1

Nová batéria údajne dokáže urobiť morskú vodu vhodnou na pitie a popritom ešte produkovať grafén, jedinečný materiál, ktorý sa dá využiť vo viacerých priemyselných odvetviach. Je výsledkom najnovšieho vývoja spoločnosti Salgenx so sídlom v Madisone v štáte Wisconsin. Táto technológia je vlastne malé vedecké laboratórium vo forme batérie. Prietoková batéria so slanou vodou využíva chémiu na rozdelenie chloridu sodného na sodík a chlór počas nabíjania a vybíjania. Batéria spoločnosti Salgenx môže uchovávať aj energiu z obnoviteľných zdrojov vrátane slnečnej energie.

„Je veľmi vhodná na skladovanie solárnej energie,“ povedal pre časopis pv generálny riaditeľ spoločnosti Salgenx Greg Giese. Ukladanie prerušovanej energie z obnoviteľných zdrojov je čoraz dôležitejšie, pretože do prevádzky sa uvádza stále viac veterných, solárnych a prílivových elektrární. Ďalšia výhoda je, že vďaka použitiu tejto technológie sa môže morská voda stať pitnou. Odsoľovacia zložka je zatiaľ v skúšobnej prevádzke v laboratóriu, ale výskumníci dúfajú, že inováciu budú môcť využiť aj výletné lode, nákladné lode a ďalšie miesta, ktoré by mali prospech z premeny morskej vody na pitnú. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Batériový systém by mal vydržať 25 rokov. Batéria so slanou vodou využíva elektrochemické vlastnosti katódy batérie na exfoliáciu grafitu do jednotlivých vrstiev grafénu. Spoločnosť tvrdí, že dokáže vyrobiť grafén za menej ako 1,25 dolára za gram. Salgenx pracuje na zavedení svojho batériového systému do viacerých priemyselných odvetví vrátane výroby sklených a uhlíkových vlákien, kde by výroba grafénu mohla byť ďalším zdrojom príjmov pre používateľov.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

sa tu smejú babičky na západe reakcia na: Revolučná batéria počas nabíjania ešte vyrába aj pitnú vodu a grafén

12.6.2023 20:06
tak v telke reklama, že kúpte aviváž do práčky 4€ za pár gulí do práčky a v lídli 1.25€ za liter aviváže - to kto si môže dovoliť také zdieranie? to čo už ideme smrdieť tuná, ani nevyperieš?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať