ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Vozovky so zoabudovaným indukčným nabíjaním umožnia neobmedzený dojazd elektromobilov

Technológie
1

Stellantis, materská spoločnosť Fiat, Chrysler, Dodge, Jeep, Opel, Peugeot, Maserati a mnohých ďalších značiek, je zakladajúcim členom projektu Arena Del Futuro v Chiari, 1050-metrovej cestnej slučky v severnom Taliansku. Táto „Aréna budúcnosti“ bola postavená na testovanie množstva dopravných technológií zameraných na budúcnosť vrátane pokročilej konektivity 5G a nápadov z oblasti internetu vecí, komunikácie V2X a optimalizácie povrchu ciest. 

No jej primárnym cieľom bolo otestovať a preukázať možnosti bezdrôtových cestných nabíjacích systémov, ako je technológia Dynamic Wireless Power Transfer (DWTP) od Stellantis. Na inštaláciu DWTP treba vyrezať do povrchu vozovky niekoľko malých drážok, aby bolo možné položiť sériu plochých indukčných nabíjacích cievok a pripojiť ich k napájaciemu zdroju. Potom sa na ne zasa naleje asfalt.

Keď sú cievky aktívne, posielajú energiu do vozidiel prechádzajúcich ponad ne, teda za predpokladu, že autá sú vybavené prijímačom. Zaujímavé je, že v tejto fáze to vyzerá, že energia sa posiela priamo do elektromotora auta. Namiesto nabíjania batérie systém DWTP jednoducho preberá jej úlohu a dodáva energiu, takže elektromobily môžu jazdiť diaľničnou rýchlosťou bez toho, aby spotrebúvali energiu z batérie. Stellantis hovorí, že účinnosť prenosu energie je „porovnateľná s typickou účinnosťou rýchlonabíjacích staníc“.

Magnetické polia podľa spoločnosti nemajú „žiadny vplyv na vodiča a pasažierov“ a pre chodcov sú bezpečné. Prevádzka na jednosmerný prúd znamená, že DWTP môže používať relatívne tenkú, kompaktnú kabeláž a môže byť takisto priamo a efektívne pripojený k obnoviteľným zdrojom energie bez potreby konverzie zo striedavého prúdu tam a späť.

Zdroj: newatlas.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

To nejak nesedí reakcia na: Vozovky so zoabudovaným indukčným nabíjaním umožnia neobmedzený dojazd elektromobilov

25.9.2022 07:09
Ako objavil Nikola Tesla, prenos striedavého prúdu na veľké vzdialenosti je ďaleko efektívnejší...
Zrejme sa to stratilo v preklade :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať