CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Všetko, čo zatiaľ vieme o novej verzii GPT-4.5

Technológie
3

Jazykový model GPT-4 spoločnosti OpenAI je väčšinou považovaný za najpokročilejší jazykový model používaný na podporu modernej umelej inteligencie. Používa ho chatbot ChatGPT a aj iné umelé inteligencie. Tým sa však jeho vývoj nekončí. Tak ako to bolo v prípade GPT-3.5, aj jazykový model GPT-4.5 môže byť uvedený na trh skôr, ako sa dočkáme skutočnej novej generácie GPT-5. GPT-4.5 je predpokladaný ďalší krok vpred v jazykových modeloch OpenAI, ktorý nadväzuje na veľmi úspešný model GPT-4. Ten je v súčasnosti k dispozícii predplatiteľom GPT Plus a v iných online nástrojoch s umelou inteligenciou.  

Model GPT-3.5 je široko používaný v bezplatnej verzii ChatGPT a niekoľkých ďalších online nástrojoch a bol schopný oveľa rýchlejšej reakcie a lepšieho porozumenia ako GPT-3, ale stále zďaleka nedosahuje úroveň GPT-4. GPT-4.5 by bol podobne malým krokom vo vývoji umelej inteligencie na rozdiel od veľkých skokov, ktoré sme zaznamenali medzi úplne novými generáciami. Verzia GPT-4.5 nebola oficiálne oznámená, takže nevieme s istotou, čo všetko bude schopná zvládnuť. Pravdepodobne však bude vytvorená s použitím väčšieho počtu dátových bodov ako GPT-4, ktorý bol vytvorený s pomocou 1,8 bilióna parametrov, ktoré bolo treba zohľadniť pri odpovedi (na porovnanie, pri GPT 3.5 to bolo iba 175 miliárd parametrov).

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

GPT-4.5 by takmer určite zohľadňoval viac parametrov a bol by trénovaný na väčšom počte údajov, ktoré by mali byť aj aktuálnejšie. GPT-4 je obmedzený na údaje pred jeseňou 2021. Akýkoľvek budúci model GPT-4.5 by zrejme vychádzal z informácií minimálne do roku 2022, ale možno aj do roku 2023. Mohol by mať takisto okamžitý prístup k webovému vyhľadávaniu a zásuvným modulom, ktoré sme v posledných mesiacoch videli postupne zavádzať do GPT-4. Pri uvedení GPT-4 sa pridala aj schopnosť ChatGPT rozpoznávať obrázky a reagovať na výzvy oveľa prirodzenejšie.

GPT-4.5 by mohol opäť pridať nové schopnosti, možno dokáže analyzovať video alebo bude natívne vykonávať niektoré funkcie zásuvných modulov, napríklad čítať PDF dokumenty. Rovnako je možné, že GPT-4.5 si bude vedieť zapamätať aj viac informácií a využívať minulé rozhovory na svoje budúce odpovede. Mohol by byť aj efektívnejší a na svoj chod potrebovať menej zdrojov ako existujúce modely GPT-4, čo by mu potenciálne umožnilo fungovať na menších zariadeniach a rýchlejšie reagovať.

Zatiaľ však neexistuje žiadny časový plán na vydanie GPT-4.5. Pôvodné odhady hovorili o septembri/októbri 2023, ale to sa teraz zdá nepravdepodobné vzhľadom na to, že k tomuto termínu sme už blízko a dosiaľ chýba akékoľvek oznámenie v tomto smere. Pokiaľ ide o GPT-5, spoločnosť OpenAI odmietla všetky reči o tomto modeli a dala jasne najavo, že v budúcnosti nebude aktívne trénovať žiadny jazykový model GPT-5. Tvrdí, že pred vývojom akýchkoľvek budúcich jazykových modelov treba vykonať oveľa dôkladnejšie audity bezpečnosti a zabezpečenia.

Generálny riaditeľ Sam Altman sa niekoľkokrát vyjadril, že podľa neho budúce modely GPT zásadne zmenia spôsob, ako žijeme a pracujeme, preto chce OpenAI venovať budúcim verziám viac času a starostlivosti. Na druhej strane spoločnosť nedávno podala žiadosť o ochrannú známku na názov GPT-5 a spustila robot na prehľadávanie webu, ktorý bude zbierať informácie z internetu na trénovanie budúcich jazykových modelov (zrejme GPT-5). Zdá sa však, že GPT-5 je ešte ďaleko od vydania. GPT-4.5 síce nebol oznámený, ale je oveľa pravdepodobnejšie, že sa objaví v blízkej budúcnosti.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

nedozvdel som sa nic reakcia na: Všetko, čo zatiaľ vieme o novej verzii GPT-4.5

15.8.2023 11:08
uplne nic, dalso zbyyocny clanok
Reagovať

Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit reakcia na: Všetko, čo zatiaľ vieme o novej verzii GPT-4.5

14.8.2023 13:08
Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit
Reagovať

RE: Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit reakcia na: Ludsky odpad kLacko aHubinsky vie iba skodit

14.8.2023 23:08
Čím škodia? :D :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať