Výbava na letnú dovolenku

3

Blíži sa začiatok letných dovoleniek, takže je najvyšší čas skontrolovať a doplniť či modernizovať vašu elektronickú výbavu, ktorú plánujete vziať so sebou. Bez ohľadu na typ dovolenky bude centrom vašej komunikácie a vo väčšine prípadov aj centrom multimediálnej zábavy smartfón. Nie vždy však budete mať k dispozícii dostatočne rýchle a cenovo dostupné internetové pripojenie, aby ste mohli využívať svoje obľúbené služby na streamovanie hudby či filmov, preto si určite do smartfónu uložíte primeranú zásobu multimediálnej zábavy.

Pamäťové karty a externé USB kľúče a disky

Kapacita úložného priestoru moderných smartfónov strednej triedy býva typicky 128 – 256 GB, pri vlajkových smartfónoch aj viac. Jeden film v rozlíšení full HD zaberie typicky 1 – 2 GB, takže aj 128 GB úložného priestoru sa na prvý pohľad môže zdať dosť, ale určite budete chcieť na dovolenke nakrúcať aj vlastné videá a väčšina smart­fónov podporuje nakrúcanie v 4K rozlíšení, ktoré je náročné na objem údajov. Pokiaľ to teda váš smartfón umožňuje, odporúčame kúpiť  pamäťovú kartu, najčastejšie formátu microSD s kapacitou 256, prípadne viac gigabajtov. Výnimkou sú niektoré vlajkové smartfóny Huawei, ktoré využívajú vlastný formát pamäťových kariet, ktoré sú rozmerovo kompatibilné so SIM kartami.

Ideálna situácia je, ak má smartfón samostatný slot na pamäťovú kartu, vtedy niet čo riešiť. Veľa smartfónov síce pamäťovú kartu podporuje, ale tá zaberá druhý slot na SIM kartu. Aj keď využívate len jednu SIM, hlavne na dovolenke mimo krajín EÚ si pravdepodobne kúpite SIM lokálneho operátora s vhodným dátovým paušálom. V takom prípade musíte vystačiť s lokálnym úložným priestorom a multimediálne súbory budete zo smartfónu presúvať do notebooku alebo priamo na externý USB kľúč, prípadne USB disk. Ak na dovolenku neplánujete vziať notebook, odporúčame USB kľúč s konektorom USB-C, ktorý môžete zasunúť priamo do smartfónu. Konektor smartfónu vo väčšine prípadov „utiahne“ aj externý USB disk, no len taký, ktorý využíva úložný priestor SSD. Mechanické disky majú väčší odber prúdu, takže po pripojení k smartfónu cez konektor USB-C nemusia fungovať, prípadne veľmi rýchlo vyčerpajú energiu z batérie. Externý USB disk oceníte aj vtedy, ak budete mať na dovolenke notebook. Typická kapacita diskov SSD v cenovo dostupných notebookoch je 512 GB, takže ak predpokladáme, že polovičku kapacity zaberá operačný systém, aplikácie a dokumenty, zostane vám 256 GB, inak povedané, obsah úložného priestoru smartfónu 128 GB dokážete skopírovať do notebooku len dvakrát.  

Moderné smartfóny síce umožňujú zhotoviť kvalitné fotografie aj videá, ale pre určité obmedzenia, predovšetkým čo sa týka pevnej clony a limitovaného rozsahu zoomu, neumožňujú realizovať niektoré kreatívne zámery. Preto náročnejší amatérski fotografi a filmári uprednostnia fotenie a nakrúcanie zrkadlovkami, bezzrkadlovkami alebo kvalitnými kompaktnými fotoaparátmi. Aj pre tieto prístroje potrebujete mať so sebou niekoľko kvalitných pamäťových kariet s dostatočnou kapacitou. Ak váš notebook nemá slot na príslušný typ pamäťových kariet a nafotený a nafilmovaný „surový“ materiál budete chcieť priebežne spracúvať, potrebujete externú ­čítačku pamäťových kariet s konektorom USB-A alebo USB-C.

Powerbank, solárna nabíjačka

Väčšina smartfónov vydrží na jedno nabitie jeden deň bežného používania. Na dovolenke však budete telefón používať oveľa intenzívnejšie a spracovanie obrazu pri fotení a hlavne pri nakrúcaní videí vo vysokom rozlíšení si vyžaduje vysoký výkon, takže kapacitu batérie vyčerpáte oveľa rýchlejšie. Preto je vhodné vziať si na dovolenku powerbank s dostatočnou kapacitou. Odporúčame kapacitu 10 000 mAh, z ktorej  dvakrát nabijete smartfón na plnú kapacitu. Ak plánujete pobyt mimo civilizácie, teda bez dosahu elektrickej zásuvky, riešením je solárna nabíjačka, ktorú môžete vhodne umiestniť, napríklad aj na turistický ruksak, a pomocou nej dobíjať powerbank či priamo smartfón.

Slúchadlá a prenosné reproduktory

Konzumovať multimediálnu zábavu môžete individuálne a vtedy potrebujete vhodné slúchadlá. Na párty či posedenie s priateľmi sa zasa zíde reproduktor s dostatočným výkonom, aby dokázal ozvučiť požadovaný priestor. V obidvoch prípadoch odporúčame vybrať typ umožňujúci bezdrôtové pripojenie cez bluetooth. Klasický 3,5 mm konektor audio jack má čoraz menej smartfónov a dá sa predpokladať, že v blízkej budúcnosti budú zariadenia s takýmto konektorom výnimkou.

Pri aktívnom dovolenkovaní oceníte čo najmenšie a zároveň čo najkvalitnejšie slúchadlá, preto odporúčame TWS (True Wireless Stereo) slúchadlá do uší v konštrukčnom vyhotovení štupľov alebo kôstok s nabíjacím puzdrom. Batérie v slúchadlách vydržia typicky 5 – 6 hodín a dajú sa ešte 2 až 3-krát dobiť z batérie v puzdre, takže máte zásobu energie na 15 – 20 hodín. Puzdro sa nabíja cez konektor USB-C, prípadne bezdrôtovo z vhodnej nabíjačky štandardu Qi alebo aj zo smartfónu, ktorý podporuje reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Ak uprednostňujete klasické náhlavné slúchadlá, môžete si vybrať buď ľahšiu a kompaktnejšiu konštrukciu on-ear, kde mušle doliehajú na uši, alebo konštrukciu over-ear, kde mušle slúchadiel uši obklopujú. Hlavne pri dlhších cestách lietadlom, vlakom alebo autobusom oceníte slúchadlá s aktívnym tlmením hluku okolia. Tlmenie je vo väčšine prípadov selektívne a najviac sú potláčané hlbšie a monotónne zvuky, napríklad hluk motora. Naopak, najmenej je potláčané frekvenčné pásmo typické pre ľudskú reč. Napríklad na letisku môžete nerušene počúvať hudbu, no zároveň počujete aj oznamy letiskového rozhlasu, prípadne začujete, ak k vám niekto príde a osloví vás. Takisto počujete aj hlásenia v dopravných prostriedkoch.

Pri výbere prenosných reproduktorov riešite dilemu veľkosť verzus výkon, teda hlasitosť. Pri dobrých reproduktoroch nemusíte mať starosť ohľadne kvality zvuku, aj malé reproduktory dokážu dobre zahrať basy, mnohé z nich dokonca od 40 či 50 Hz. Na ozvučenie väčších priestorov, napríklad záhradnej párty, potrebujete väčšie a výkonnejšie reproduktory, prípadne môžete navzájom prepojiť dva alebo viac reproduktorov rovnakej značky a dosiahnuť stereofónnu reprodukciu, prípadne môžete takto rovnomerne ozvučiť väčší priestor. Veľké reproduktory majú nielen výkonnejšie akustické meniče, ale aj batérie s vyššou kapacitou. Samozrejme, výdrž na batériu závisí od nastavenej hlasitosti. Pri napájaní z elektrickej siete sa v tomto ohľade obmedzovať nemusíte.

K párty reproduktorom patria aj rôzne farebné svetelné efekty, no pri dovolenkových scenároch je oveľa dôležitejšia odolnosť proti vode. Prenosné reproduktory do vonkajšieho prostredia by mali byť odolné aspoň proti dažďu. Na dovolenke pri vode alebo bazéne oceníte vodotesnosť. Samozrejme, nebudete počúvať hudbu vo vode či dokonca pod vodou, ale je dôležité, aby reproduktor vydržal bez ujmy prípadný pád do vody. Podpora hlasových asistentov v našich podmienkach nie je až taká dôležitá, väčšina týchto služieb slovenčinu zatiaľ nepodporuje.

Akčná kamera

Ak plánujete akčnú dovolenku, plnú dobrodružstiev či fakultatívnych výletov, budete ich chcieť zachytiť čo najbezprostrednejšie a čo najzaujímavejšou formou. Akčné kamery vám vďaka účinnej stabilizácii otrasov umožnia získať kvalitné zábery aj počas chôdze, cyklistiky či iných aktivít vrátane vodných športov. Niektoré akčné kamery majú vodotesné puzdro ako súčasť balenia, k iným si ho dokúpite ako voliteľné príslušenstvo. Kvalitnejšie kamery si prívlastok akčná oprávnene zaslúžia aj v inom ohľade. Umožňujú z vašich záberov automaticky zostrihať pútavé videá, ktoré majú veľký potenciál zaujať na sociálnych sieťach. Ušetria vám tým veľa času, ktorý by ste museli venovať zostrihaniu finálneho videa, takže publikovateľné video získate oveľa skôr. Samozrejme, nič vám nebráni zostrihať si vo vašom obľúbenom programe aj vlastné kreatívne video.   

Nezabudnite na poistenie elektroniky

Skúste si spočítať celkovú cenu elektronických zariadení, ktoré budete brať na dovolenku, a väčšinou zistíte, že ide o pomerne veľkú sumu. Na dovolenke je na rozdiel od relatívne bezpečného domáceho prostredia oveľa väčšia pravdepodobnosť krádeže, straty či poškodenia elektroniky. Preto radíme, aby ste si pred cestou svoju elektroniku poistili.

ÚVODNÉ FOTO: Asad Photo Maldives: pexels.com

SEGWAY SUPERSCOOTER GT2

Model Segway SuperScooter GT2 je najodvážnejší SuperScooter, aký ste kedy skúsili. Brutálny výkon, technická dokonalosť a evolučný dizajn KickScooter GT2 vás zaručene dostane. S 11-palcovými bezdušovými nafukovacími samoopravnými pneumatikami, nastaviteľným hydraulickým odpružením a pohonom dvoch kolies si nemôžete priať lepšiu výzvu. S dojazdom až 90 km vás tento model dostane až na 70 km/h, čím posúva vaše limity v teréne. V ponuke je aj menej výkonný model ­SEGWAY Super­Scooter GT1E.

Cena: 3099 EUR
Viac info: www.agem.sk

Akčná kamera Niceboy VEGA X Star

Natáčajte všetky svoje letné dobrodružstvá!

Kamera má natívne 4K rozlíšenie, uhol záberu 170°, svetelnosť objektívu f/2,8 a integrovanú stabilizáciu obrazu. Snímať môžete, samozrejme, aj vo full HD pri 60 fps. Zadný displej je dotykový, predný displej oceníte pri selfie záberoch. Môžete si dokúpiť aj diaľkový ovládač. Dokážete snímať aj statické zábery s rozlíšením 20 megapixelov.

Cena: 115 EUR
Viac info: niceboy.eu/sk/

AVACOM QuickTIP-CAR 65W

Univerzálny autoadaptér pre notebooky vám umožní napájať a nabíjať notebook, prípadne iné zariadenie z palubnej siete auta až do príkonu 65 W. V balení je 13 rôznych vymeniteľných konektorov, takže adaptér sa hodí k notebookom všetkých značiek vrátane starších modelov. Adaptér sa môže pripojiť cez zásuvku pre zapaľovač do palubnej siete s napätím 12 V aj 24 V, takže ho môžete používať v osobných aj nákladných autách.

Cena: 29,10 EUR
Viac info: www.avacom.cz

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

V poradovníku na uhlie a drevo je u nás v dedine zapísaných 50 ľudí. Nevieme, či nezamrzneme v zime. A vy idete na dovolenku? reakcia na: Výbava na letnú dovolenku

24.7.2022 11:07
V poradovníku na uhlie a drevo je u nás v dedine zapísaných 50 ľudí. Nevieme, či nezamrzneme v zime. A vy idete na dovolenku? Niet predsa za čo, ceny vystrelili nahor.
Reagovať

RE: V poradovníku na uhlie a drevo je u nás v dedine zapísaných 50 ľudí. Nevieme, či nezamrzneme v zime reakcia na: V poradovníku na uhlie a drevo je u nás v dedine zapísaných 50 ľudí. Nevieme, či nezamrzneme v zime. A vy idete na dovolenku?

9.8.2022 16:08
co to meles? uz ani poriadne zimy nebyvaju. kde mame zamrznut? budeme radi, ked sa trochu schladime.
Reagovať

RE: RE: Ánger? Nenávisť? Zadieranie? Múdrejšieho ako si ty azda niet :-D reakcia na: RE: V poradovníku na uhlie a drevo je u nás v dedine zapísaných 50 ľudí. Nevieme, či nezamrzneme v zime

9.8.2022 17:08
Fúú, tak sa ozvali primitívni Bratislavčani. Medzi horami si zimu na Slovensku nezažil, však? Vidno ako rozmýšľaš, že ste pupok sveta a na pupku sa Slovensko končí :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať