SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

WaterPod premieňa morskú vodu na pitnú prirodzeným procesom odsoľovania

1

Až 97 % vody na Zemi sa nachádza v oceánoch, a tak je nevhodná pre ľudské potreby, ako je pitie a čistenie. Keďže v reakcii na obavy o životné prostredie zažívajú rozmach udržateľné projekty, ktoré sa spoliehajú na alternatívnu výrobu energie, dochádza k zmenšovaniu makrozariadení na odsoľovanie na mierku vhodnú na individuálne použitie. Tím dizajnérov nedávno získal ocenenie The James Dyson Award za svoj koncept odsoľovacieho modulu s názvom WaterPod, ktorý mení morskú vodu na pitnú vďaka množstvu udržateľných funkcií.

WaterPod funguje ako samočistiaci solárny odsoľovací systém, ktorý absorbuje morskú vodu prostredníctvom podvodných knôtov inšpirovaných mangrovníkmi. Tá potom prechádza procesom kondenzácie a odparovania, aby sa z nej odstránili častice soli. Rovnako ako mangrovníky aj knôty WaterPodu napĺňajú modul morskou vodou, až kým hladina nedosiahne čiernu látkovú kupolu modulu. Vnútri kupoly dochádza k odparovaniu morskej vody, pričom vodné pary postupne prúdia z priehľadného krytu a zhromažďujú sa v úložnom priestore WaterPodu.

Potom môžu používatelia čerpať pitnú vodu z výklenku zásobníka. Kým prebieha proces odsoľovania, WaterPod pláva na hladine podobne ako bežná bója. Horné veko modulu je vyplnené polyuretánovou penou na tepelnú izoláciu a zvýšenie vztlaku, zatiaľ čo cementový základ ponúka stabilitu pri vztlaku. Koncept bol vyvinutý ako reakcia na nedostatok čistej pitnej vody v malajzijskom Sandakane. Tím sa snažil nájsť spôsob, ako by jednotlivci mali prístup k čistej pitnej vode bez ohľadu na znečistenie oceánu plastovým odpadom.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Vlnky reakcia na: WaterPod premieňa morskú vodu na pitnú prirodzeným procesom odsoľovania

10.9.2021 18:09
Perfektný prototyp dobre známej destilácie. Len by ma zaujímalo, ako sa toto zariadenie vysporiada so špliechaním na vlnách oceánu. Nebude takáto "vyrobená pitná voda" až moc slaná kvôli oblievaniu soľných kryštálov?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať