SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra / Nechajte si povysávať

0

Robotický vysávač od Xiaomi som zatiaľ na test nemal, a tak som bol dosť zvedavý na horúcu novinku tohto výrobcu, najvyšší model so vstavaným mopom a krkolomným názvom Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra. Na test som ho dostal rovno s Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra Auto Empty Station, teda samovyprázdňovacou stanicou. Tá sa však na rozdiel od konkurencie dodáva iba samostatne. To, samozrejme, môže byť výhodou v prípade, že nechcete platiť vysokú cenu na začiatku, takže si najprv kúpite robot a časom dokúpite stanicu. Z toho vyplýva, že robot sa dá prevádzkovať aj bez samovyprázdňovacej stanice. V balení dostanete iba nabíjaciu základňu a mopovaciu jednotku. Tá má formu tenkej nádržky, na ktorú je suchým zipsom zospodu pripevnený mopovací nadstavec. Celá nádržka sa zasunie zozadu do spodnej časti robota, pokiaľ idete aj mopovať, ináč ju treba dať dole.

Robot má klasický kruhový dizajn s jednou postrannou metličkou vpravo. Koncepčne ide o vysávač, nie o mechanickú metlu, takže má jeden z najvyšších sacích výkonov na trhu, a to až 4000 Pa. Na vrchnej časti je umiestnený LIDAR systému LDS (Laser Direct Structuring), ktorý pomocou neustále rotujúcej vežičky vysiela laserové lúče a ich odrazmi rozoznáva svoju polohu a aj okolie. Jeho výhodou je, že dokáže veľmi presne detegovať priestor aj v tme či šere. Za pomoci kamier v prednom nárazníku, fungujúcich na princípe ToF (Time of Flight), Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra podporuje nový systém S-crosss 3D. Ten dokáže pomocou strojového učenia a umelej inteligencie detegovať trojrozmerné objekty v priestore a na podlahe a efektívne sa im vyhýbať. Týka sa to hračiek, káblov alebo častí oblečenia. S-cross 3D tiež pomáha pri rozpoznávaní nízkych prekážok alebo schodov. Robot podporuje štyri režimy vysávania a tri režimy mopovania s elektrickým dávkovaním vody. Režimy vysávania, samozrejme, vplývajú aj na celkovú hlučnosť zariadenia. No najlepšie je aj tak používať diaľkový štart alebo plánovanie vysávania v čase, keď nie ste doma.

Samovyprázdňovacia stanica slúži aj na nabíjanie robota. V balení s ňou dostanete aj novú zbernú nádobu, ktorú treba pred používaním v robote vymeniť. Inak nebude automatické vyprázdňovanie fungovať. Nádoba má v spodnej časti dvojicu otvorov, ktoré slúžia práve na vyprázdňovanie. Oproti konkurencii totiž Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra využíva dvojkanálové čistenie. Pri zaparkovaní do samovyprázdňovacej stanice sa cez jeden otvor nečistoty ťahajú z vysávača do vrecka, druhým sa zároveň vzduch do nádoby tlačí, takže vyprázdnenie je rýchlejšie a precíznejšie. Vymeniteľné vrecká v stanici s objemom 4 litre pojmú až sedem plných nádobiek na nečistoty vo vysávači (550 ml). Pri reálnom používaní však robot ani zďaleka nenaplní nádobku, takže v prípade bežného bytu budete vrecko meniť po 3-4 mesiacoch. Nemusíte si s tým však robiť starosti, čas na výmenu vám oznámi aplikácia.

A ako sa s novinkou pracuje? Po vybalení a umiestnení základne a robota na miesto stačí nainštalovať aplikáciu Xiaomi Home a vytvoriť si účet. Ak už nejaké zariadenie Xiaomi používate, stačí spustiť aplikáciu, kde si zvolíte pridanie ďalšieho zariadenia. Podľa sprievodcu pripojíte robot k vašej sieti a môže sa ísť na to. Pred prvým spustením odporúčam upratať v miestnostiach veci, ktoré tam bežne nepatria (hračky, oblečenie a podobne), a nechať otvorené dvere všetkých miestností, ktoré chcete povysávať. Robot prekážky, samozrejme, dokáže obísť, ale prvotné vytváranie mapy bude trvať dlhšie. Ak máte drevené prahy, môže ich prekonať do maximálnej výšky 2 cm. Po prvom upratovaní si robot vytvorí kompletnú mapu celého priestoru a automaticky rozdelí na miestnosti. Tie si môžete aj upraviť, ale v mojom prípade to nebolo potrebné. Rozdelenie má význam, ak chcete selektívne upratať iba niektoré miestnosti. Vtedy ich v aplikácii ťuknutím označíte a spustíte vysávanie. Je tu takisto možnosť zónového upratovania. V aplikácii vyznačíte obdĺžnikovú zónu bez ohľadu na miestnosti a robot uprace iba vo vyznačenom priestore. Aplikácia má viac možností. Vždy vidíte, čo všetko robot upratal pri poslednom upratovaní, môžete jeho pohyb ovládať aj manuálne pomocou šípok a programovať časovače. Užitočné je aj zobrazenie zostávajúcej životnosti komponentov, ako sú metličky či filter. Navigácia pracuje výborne a ani raz sa mi nestalo, že by robot zostal niekde zaseknutý alebo sa stratil. Mopovanie je tu tak ako prakticky u všetkej konkurencie doplnková funkcia. Nádržka má objem iba 200 ml a výrobca odporúča používať iba čistú vodu. Na zotretie prachu a nejakých škvŕn na podlahe postačí, ale klasické umývanie nenahradí. Treba, samozrejme, počítať s tým, že po mopovaní musíte dať nádobku dole a nechať vysušiť nadstavec. Výrobca tvrdí, že robot dokáže detegovať koberec, ktorému sa pri mopovaní má vyhnúť. Žiaľ, toto sa mi pri teste nepotvrdilo a robot aj s mopovacím nadstavcom veselo vybehol na koberec. Takže toto treba ošetriť v aplikácii, čo považujem za chybu. Je to však problém väčšiny robotických vysávačov so vstavaným mopom. Ináč ide o vynikajúci robotický vysávač, ktorý aj so samovyprázdňovacou základňou dostanete stále za výhodnú cenu. Treba ešte upozorniť, že Mi Robot Vacuum-Mop 2 existuje aj v dvoch lacnejších verziách Pro a Lite, tie však nie sú kompatibilné so samovyprázdňovacou základňou.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná navigácia, kvalita upratovania, obsluha, výbava, voliteľná samovyprázdňovacia stanica, možnosť mopovania
- S nainštalovaným mopom nezdetegoval koberec, aplikácia aj hlasové oznámenia iba v angličtine

PARAMETRE:

Rozmery robota: 353 × 350 × 98,8 mm, hmotnosť robota: 4,15 kg, čas nabíjania: 220 minút, výdrž batérie: asi na 240 m2, typ batérie: lítiovo-iónová 5200 mAh, objem zásobníka: 0,55 litra – umývateľný, maximálne pokrytie: 240 m2, maximálna výška prahu: 2 cm, sací výkon max. 4000 Pa, základňová stanica: objem vrecka 4 l, sací výkon 16 500 Pa

Cena: Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra: 498,32 EUR

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra Auto Empty Station: 211,80 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať