NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Z New Yorku do Londýna za 20 minút? Umožní to detonačný motor ODWE

0

V poslednom čase sa veľa spoločností snaží o oživenie nadzvukového cestovania. Existujú projekty, ktoré pracujú na hypersonických lietadlách dosahujúcich rýchlosť Mach 5 a vyššiu. Je tu však niekoľko výziev. Jedna z nich je motor, ktorý dokáže dostať lietadlo na nadzvukovú rýchlosť bez vytvorenia zvukového rázu. Tím vedcov z University of Central Florida vyvinul nový pohonný systém, ktorý riadeným spôsobom využíva energiu uvoľnenú nekonečným prúdom detonácií.

Nová priekopnícka technológia umožňuje lietadlám dosiahnuť rýchlosť až Mach 17. Detonácie môžu vytvoriť obrovské množstvo energie. Vedci sa už desaťročia snažia využiť takto uvoľnenú energiu. Najtvrdším orieškom je kontrola detonácie, ktorá zvyčajne trvá iba niekoľko mikrosekúnd. Výskumný tím však vytvoril experimentálny set, ktorý demonštroval detonáciu trvajúcu takmer tri sekundy.

SWAN_042021

Objav stabilizácie detonácie má potenciál spôsobiť revolúciu v hypersonických pohonných a energetických systémoch. Experimentálne zariadenie má sériu komôr dlhých 76 cm, kde sa mieša a ohrieva vzduch a plynný vodík, táto zmes je potom vedená pod uhlom 30° k rampe, ktorá vytvára neprerušovanú detonáciu. Tento druh pohonného systému sa nazýva motor so šikmými detonačnými vlnami (oblique detonation wave engine – ODWE).

Účinnosť motora ODWE je veľmi vysoká, na ťah sa spaľuje až 100 % paliva. To znamená, že lietadlo s takýmto motorom bude vyžadovať oveľa menej paliva, čo výrazne zníži hmotnosť. Aplikácia motora ODWE však presahuje rámec hypersonického cestovania. Vedci sa domnievajú, že môže poháňať aj rakety na vesmírne misie, pretože tieto motory môžu vytvárať ťah dostatočný na ich vynesenie na obežnú dráhu.

Zdroj: luxurylaunches.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať