CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

ZSE Drive otvára prvý City Hub pre elektromobily v Bratislave

0

Spoločnosť ZSE Drive predstavila inovatívne riešenie na nabíjanie elektromobilov otvorením prvého mestského nabíjacieho hubu na Landererovej ulici v Bratislave. Tento nový City Hub kombinuje najnovšie nabíjacie technológie, moderný dizajn a udržateľnosť, čím prináša ideálne riešenie pre mestské oblasti s bytovými domami.

Najmodernejšia nabíjacia technológia

City Hub ponúka dovedna desať nabíjacích miest s nabíjačkami od renomovaných výrobcov Alpitronic a Alfen. Disponuje šiestimi DC nabíjacími bodmi vrátane dvoch s maximálnym výkonom 300 kW a štyroch zdieľaných bodov s výkonom až 400 kW. Okrem toho sú k dispozícii dve AC nabíjačky s výkonom 22 kW. Inteligentný systém riadenia záťaže efektívne rozdeľuje dostupný príkon medzi aktívne nabíjania.

Vďaka tejto inovatívnej technológii možno nabiť elektromobil na 80 % kapacity už za 18 minút, pričom budúce modely vozidiel budú môcť využiť plný výkon 400 kW a nabiť sa už za 10 minút. Na nabíjanie sa používa 100 % certifikovaná elektrina z obnoviteľných zdrojov zo Slovenska.

Ekologická udržateľnosť

City Hub nielenže prináša moderné nabíjacie služby, ale dbá aj na ekologickú udržateľnosť. Fasáda má moderný presklený vzhľad a strecha je pokrytá vegetáciou, ktorá udržuje vlahu a je nenáročná na zavlažovanie. Projekt je navrhnutý tak, aby minimalizoval energetickú náročnosť a spotrebu vody, čím sa znižuje ekologická stopa.

Súčasťou City Hubu je aj inovatívne riešenie od spoločnosti Ecotank, ktoré umožňuje dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov bez potreby plastových nádob. Tento systém prispieva k znižovaniu plastového odpadu a je ďalším krokom k udržateľnosti.

Financovanie a medzinárodná spolupráca

Výstavba nabíjacieho hubu bola čiastočne financovaná z Nástroja na prepájanie Európy (CEF), ktorý pokryl 20 % nákladov na nabíjaciu technológiu. Tento projekt je súčasťou širšej iniciatívy Multi-E, ktorá podporuje dekarbonizáciu dopravy a zlepšuje kvalitu života európskych občanov.

Prvenstvá ZSE Drive

ZSE Drive momentálne prevádzkuje 489 nabíjacích bodov po celom Slovensku, pričom plánuje pridať ďalších 120 ultrarýchlych nabíjacích bodov do konca roku 2024. Spoločnosť sa zameriava na zavádzanie najmodernejších technológií a bola prvá, ktorá v roku 2018 vybudovala ultrarýchlu nabíjaciu stanicu s výkonom 350 kW v Budči a tento rok otvorila nabíjaciu stanicu pre nákladné vozidlá s výkonom 400 kW v Trnave.

ZSE Drive takisto aktívne pracuje na medzinárodnom projekte V4Grid, ktorý transformuje technológiu Vehicle-to-Everything (V2X) na plnofunkčnú službu v strednej Európe. Táto technológia umožňuje elektromobilom komunikovať s nabíjacími stanicami a sieťou, optimalizovať čas nabíjania a dodávať prebytočnú energiu späť do siete.

City Hub na Landererovej ulici je krokom vpred v oblasti mestského nabíjania elektromobilov a predstavuje významný príspevok k udržateľnosti a ekologickej budúcnosti.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať