
Živá bytosť, ktorá nežije. Modulárne telo umožní vymeniť chorý orgán za nový
Biológ Cornelis Vlasman si predstavuje ľudské telo ako fungujúci biologický LEGO systém. V jeho (fiktívnom) experimente vznikol OSCAR, živá, organická bytosť, vytvorená z jeho vlastných buniek, aj keď fungujúcich pomocou technológie. Navyše OSCAR je plne modulárny, pričom každú časť možno zameniť, aby ste vytvorili jedinečné usporiadanie.
Vo videu spred niekoľkých rokov, ktoré nedávno objavil Andrei Tapalaga z Newsbreak, Vlasman ukazuje, ako sa jeho mozgový modul, ktorý je plne elektrickým zariadením, pripája k jeho pľúcnemu modulu. Moduly začnú okamžite spolu komunikovať. Potom Vlasman pridá obličkový modul a pripojí dva rôzne moduly končatín, ktoré uvedú organizmus do pohybu.
Vlasman hovorí, že tento prototyp s krvným riečiskom a nervovými signálmi prenášanými cez konektory mení ľudské telo z uzavretého systému na open source systém. „Ak nejaký orgán ochorie, môžete ho jednoducho nahradiť novým,“ hovorí a zároveň naznačuje, že v prípade potreby by ste mohli telo vylepšiť o ďalší modul končatín. „Modulárne telo sa stane meniteľným a prispôsobiteľným všetkým druhom situácií.“
Experiment ukazuje silu výskumu kmeňových buniek na ich premenu na ľudské tkanivo a zároveň zdôrazňuje interakciu medzi technológiou a ľudským telom. Na to, aby OSCAR fungoval, je potrebné oveľa viac ako len bunky, pretože moduly vo Vlasmanovom experimente potrebujú na svoju činnosť elektrický mozog. Vlasman však ukazuje, že namiesto tlače identických kópií orgánov ako náhradných dielov by sme mohli postupovať aj inak.
Zdroj: popularmechanics.com.