ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Znečistenie vzduchu v interiéri pomáha prežiť respiračným vírusom dlhšie

0

Nedávna štúdia, ktorú uskutočnila Bristolská univerzita, odhalila vplyv znečistenia vzduchu v interiéri na šírenie respiračných vírusov. Z výskumu vyplýva, že oxid uhličitý (CO2) spôsobuje, že tieto vírusy sa dlhšie udržia vo vnútornom prostredí. Otvorením okna sa však vírus nielen rozptýli, ale kvapôčky aerosólu sa stanú pre vírus toxickejšími, čo je preň menej priaznivé na prežitie.

Hlavný autor štúdie Allen Haddrell vysvetlil, že tento objav vrhá svetlo na to, ako sa prenášajú respiračné vírusy, a poskytuje poznatky o preventívnych opatreniach. „Vedeli sme, že SARS-CoV-2 sa podobne ako iné vírusy šíri vzduchom, ktorý dýchame. Ale táto štúdia predstavuje obrovský prielom v našom chápaní toho, ako a prečo sa to presne deje, a čo je najdôležitejšie, čo možno urobiť, aby sme to zastavili,“ povedal Haddrell.

Zistenia štúdie, ktoré boli publikované v časopise Nature Communications, majú alarmujúce dôsledky pre verejné zdravie, keďže ľudská činnosť prispieva k zvyšovaniu množstva uhlíka v atmosfére. Tieto zvýšené hladiny CO2 môžu uľahčiť šírenie respiračných ochorení a potenciálne viesť k budúcim pandémiám. Okrem toho zmena klímy súvisí aj s nárastom chorôb prenášaných komármi, keďže otepľovanie umožňuje komárom prosperovať v nových regiónoch.

Vlády na celom svete prijímajú iniciatívy na prechod na čistejšie zdroje energie a zníženie znečistenia. Jednotlivci môžu prispieť k zdravšej budúcnosti znížením používania jednorazových plastov a výberom ekologickejších spôsobov dopravy. Výskum poukazuje na dôležitosť riešenia znečistenia ovzdušia v interiéroch a emisií uhlíka v záujme ochrany verejného zdravia a prevencie šírenia respiračných vírusov.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať