Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Zoox: Autonómny elektromobil, ktorý nemusí cúvať

Technológie
2

Startup Zoox vyvíjajúci elektrické autonómne autá, ktorý nedávno kúpil Amazon, predstavil nový model s veľkým akumulátorom. Je podobný autobusu na kyvadlovú dopravu a určený na autonómnu jazdu na privolanie. Zoox, ktorý bol navrhnutý a vyrobený v USA, je jediné vozidlo, ktoré ponúka schopnosť jazdy v dvoch smeroch a riadenie všetkých kolies, čo umožňuje manévrovanie v stiesnených priestoroch a zmenu smeru bez nutnosti cúvania.

Vozidlo s dĺžkou 3,63 m je vybavené štyrmi sedadlami, usporiadanými v symetrickej konfigurácii oproti sebe, čo eliminuje sedenie za volantom. Spoločnosť potvrdila, že vozidlo je vybavené 133 kWh akumulátorom, ktorý patrí k najväčším v elektromobiloch a na jedno nabitie môže pracovať nepretržite až 16 hodín. Zoox zdôrazňuje svoje zameranie na bezpečnosť, ktorá bude v prípade autonómnych vozidiel zvlášť dôležitá.

Elektromobil obsahuje viac ako 100 bezpečnostných noviniek, ktoré sa v bežných automobiloch nevyskytujú, vrátane nového airbagového systému pre dvojsmerné vozidlá. Využíva špeciálnu architektúru kamier, radaru a systému LIDAR na získanie 270-stupňového zorného poľa vo všetkých štyroch rohoch vozidla, eliminujúc typické mŕtve uhly.

To umožňuje vozidlu dôsledne sledovať predmety pred ním aj za ním vrátane chodcov, cyklistov a ostatných účastníkov cestnej premávky. Spoločnosť nešpecifikovala, kedy bude jej robotaxík uvedený do prevádzky, potvrdila však, že v súčasnosti sa testuje v Las Vegas, San Franciscu a Foster City.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

neuvidí to odrazivé povrchy? reakcia na: Zoox: Autonómny elektromobil, ktorý nemusí cúvať

16.12.2020 19:12
pri nehode budú zranení pokrytí zlatou a striebornou odrazivou fóliou a lidar ich neuvidí a autonómny autbus takto môže po nich ľahšie prejsť?
Reagovať

RE: neuvidí to odrazivé povrchy? reakcia na: neuvidí to odrazivé povrchy?

23.12.2020 10:12
Jasné ty kritik.. Si naozaj myslíš, že si múdrejší než tím borcov, ktorí na tom pracujú 10 rokov?
Že odraziva fólia ;)
Obdivujem inak tvoje sebavedomie, respektíve pýchu myslieť si, že si múdrejší.
A na vysvetlenie, kombinovanie lidarov + kamier +radarov "uvidí" auto nielen "odrazive fólie" ako píšeš, ale ešte hlboko pod ne, až do peňaženiek okoiducich ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať