SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Zručnosti rýchlo zastarávajú. Až 50% všetkých zamestnancov bude potrebovat rekvalifikáciu

0

Uplynulých niekoľko rokov patrilo k najdynamickejším a aj najťažším obdobiam nášho života. Od opakujúcich sa vĺn COVID-19 cez rekordne vysokú infláciu až po rastúce obavy z recesie – svet sa neustále mení. Mnohé spoločnosti preto museli urobiť ťažké rozhodnutie a prepustiť množstvo pracovníkov. Prepustenie talentovaných ľudí v turbulentných časoch nie je dôležité len pre týchto jednotlivcov, ale často je to škodlivé aj pre organizáciu. Počas hospodárskeho poklesu je podstatné, aby firmy pochopili zručnosti a schopnosti svojich zamestnancov a aktívne investovali do ich rastu, čo im umožní pokračovať v kariére a zároveň to prispeje k budúcemu úspechu spoločnosti.

Čakajú nás významné pokroky v oblasti AI, blockchainu, 5G, biotechnológií a ďalšie inovácie. Silnou stránkou spoločností, ktoré zámerne reagujú na zmeny, musí byť agilita. Agilite musia učiť svojich súčasných zamestnancov a prijímať čo najviac nových ľudí s touto zručnosťou. Posilnenie našej schopnosti čeliť vonkajším zmenám trhu a prispôsobovať sa im je kľúčom k pretrvaniu podnikania. Zručnosti však rýchlo zastarávajú. Podľa Svetového ekonomického fóra bude do roku 2025 až 50 % všetkých zamestnancov potrebovať rekvalifikáciu.

Ako je zrejmé zo súčasného stavu trhu práce, spoločnosti môžu zabezpečiť potrebné talenty v biznise iba prostredníctvom zvyšovania kvalifikácie. Nábor jednotlivcov s novými zručnosťami je nákladný, online kurz stojí len zlomok času a prostriedkov. Navyše trvá až 12 mesiacov, kým noví pracovníci dosiahnu maximálny výkonnostný potenciál. Preto vybavenie súčasných zamestnancov novými zručnosťami je najlepší spôsob, ako odstrániť tieto kritické medzery v zručnostiach.

Predplatné NEXTECH 2021

Štúdie ukazujú, že pracovníci u zamestnávateľov, ktorí investujú do rozvoja ich kariéry, sú angažovanejší. Chcú zostať vo firme, aby sa naučili nové zručnosti, pracovali na nových zaujímavých projektoch a kariérne rástli v rámci organizácie. Problémom dneška je, že väčšina organizácií nemá komplexnú predstavu o skladbe potrebných zručností ich pracovnej sily, ani nehovoriac o učení agilnosti zamestnancov na individuálnej úrovni. V dôsledku toho majú len malý prehľad o tom, kto čo dokáže, a zamestnanci nemajú prehľad o možnostiach svojho kariérneho postupu.

Zistenia nového prieskumu medzi vedúcimi pracovníkmi v oblasti ľudských zdrojov naznačujú, že väčšina organizácií má problém ponúknuť svojim zamestnancom možnosti kariérneho rastu, pričom len 34 % z nich disponuje prehľadom o súčasných a budúcich potrebných zručnostiach všetkých zamestnancov. Navrhnúť efektívnu stratégiu rozširovania zručností je možné len pomocou umelej inteligencie s hlbokým učením. V opačnom prípade sú údaje príliš zložité a proces mimoriadne ťažkopádny.

A využitie AI je jediný spôsob, ako identifikovať schopnosť učiť sa a potenciál, teda prvok, ktorý skutočne robí ľudí a podniky pripravenými na budúcnosť. Najmä v týchto turbulentných časoch sa rozhodne starajte o svojich zamestnancov. A najlepší spôsob, ako sa starať o svojich ľudí, je poznať ich, viesť ich a investovať do nich. Toto úsilie a odhodlanie sa vám vyplatí, keď vaša spoločnosť bude disponovať vysokokvalifikovanou pracovnou silou a kultúrou vzdelávania, ktorá priťahuje viac kvalitných ľudí.

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať