SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Zyxel NWA50AX / Prístupový bod na pokrytie väčších priestorov s podporou Wi-Fi 6

0

Zariadenie je určené na pokrytie väčších firemných, školských, prípadne aj obytných priestorov rýchlym internetovým pripojením. Dá sa namontovať na stenu alebo na strop, čo je ideálne umiestnenie pre školy, hotely či iné verejné priestory, kde inak hrozí poškodenie či odcudzenie.

Súčasťou balenia je aj napájací zdroj, ale Zyxel NWA50AX podporuje aj PoE (Power over Ethernet) čiže napájanie priamo po eternetovom kábli. Takéto napájanie však vyžaduje zariadenie typu PoE injektor, alebo PoE switch podľa štandardu 802.3at, ktorý je schopný poskytnúť príkon 16 W. V reálnej prevádzke pri napájaní zo zdroja má zariadenie príkon asi 8 W.

Zyxel NWA50AX má duálnu anténu 2 × 2 MU-MIMO. Prenosová rýchlosť 1775 Mb/s ho zaraďuje do kategórie AX1800. Pripojenie funguje v oboch pásmach – 2,4 GHz aj 5 GHz. V pásme 5 GHz je z fyzikálnej podstaty šírenia rádiových vĺn pri rovnakom výstupnom výkone plošné pokrytie menšie v porovnaní s pásmom 2,4 GHz. Prístupový bod tento problém rieši už spomínanou duálnou anténou a priebežným riadením výkonu, takže pokrytie v pásme 5 GHz je porovnateľné s pásmom 2,4 GHz. Komunikácia mobilných zariadení využívajúcich 4G/5G siete má za určitých okolností rušivý vplyv na sieť Wi-Fi. Nehovoriac o situácii, keď máte anténu bunky mobilného operátora na streche susedného domu priamo oproti vašim oknám. Preto má Zyxel NWA50AX zabudované interferenčné filtre pre frekvencie mobilných sietí.

Funkcia Smart Steering umožňuje nakonfigurovať správanie jednotlivých frekvenčných pásiem vrátane šírky pásma kanála, ktorá je implicitne nastavená na 80 MHz, a maximálnej úrovne výkonu nastavenej na 20/25 dBm. Takisto môžete konfigurovať plán dynamického prepínania kanálov (Dynamics Channel Switching).

Vo firmách a organizáciách sa predpokladá konfigurácia a správa prostredníctvom cloudovej platformy Nebula. V malých firmách či obytných priestoroch sa uplatní jednoduchšia konfigurácia cez webový prehliadač s prehľadným grafickým používateľským rozhraním, aj keď pojem jednoduchšia je v tomto prípade relatívny a s konfiguráciou sa treba trochu pohrať, aby ste vytvorili zabezpečenú sieť.  Samozrejmá je možnosť vytvorenia oddelenej siete pre návštevy alebo súkromné zariadenia zamestnancov pomocou VLAN a MSSID. Pomocou cloudového manažmentu Nebula môžete pre návštevy generovať vouchery na časovo obmedzené pripojenie. Prístupový bod Zyxel NWA50AX využíva najnovší štandard šifrovania WPA3 Personal. 

Prístupový bod som testoval s vysokorýchlostným optickým pripojením a na vzdialenosť 5 m som dosiahol prenosovú rýchlosť na downloade 930 Mb/s pri teste v aplikácii SpeedTest a 550 Mb/s pri sťahovaní súborov z FTP servera. Prenosová rýchlosť na upload bola obmedzená na 200 Mb/s od poskytovateľa internetového pripojenia. Pri vhodnom umiestnení som dosiahol spoľahlivé pokrytie dvoch poschodí rodinného domu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká prenosová rýchlosť, pokročilé možnosti zabezpečenia
- Náročnejšia konfigurácia

PARAMETRE:

• Pásma 802.11b/g/n/ac/ax (Wi-Fi6) 2,4 GHz, 5 GHz, prenosová rýchlosť: 1775 Mb/s; podpora MU-MIMO, PoE, Wi-Fi Mesh; rozmery 140 × 140 × 37,5 mm, hmotnosť 290 g
• Cena: 74,70 EUR

Viac info: www.zyxel.com/sk/sk/

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať