PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Zyxel NWA55AXE / Vonkajší prístupový bod Wi-Fi 6

0

Konštrukčne je tento prístupový bod určený do vonkajšieho prostredia. Výrobca deklaruje odolnosť proti prachu a vode podľa požiadaviek štandardu IP55, čo je ochrana proti striekajúcej vode, a rozsah pracovnej teploty od -20 do 60 stupňov Celzia. Aj preto má antény aj konektor na káblové pripojenie zospodu, hlboko vnútri zariadenia, aby tam nemohla ani pri daždi s prudkým vetrom natiecť voda. Zyxel NWA55AXE môžete použiť na internetové pokrytie vonkajších priestorov alebo vo funkcii bezdrôtového premostenia na prenos internetu do inej budovy bez nutnosti naťahovania káblov.

 

Zariadenie využíva PoE (Power of Ethernet) čiže napájanie po eternetovom kábli. Tomu je prispôsobený aj napájací zdroj, ktorý má dva eternetové konektory a funguje ako injektor PoE. Do jedného konektora privediete signál z routera a druhým káblom potom signál spolu s napájaním do prístupového bodu. Ak váš router má podporu PoE, napájací zdroj nepotrebujete. Spotreba je približne 15 W.

Zyxel NWA55AXE môžete konfigurovať cez webové rozhranie. Pracovať môžete v samostatnom režime, ktorý sa manuálne konfiguruje cez tradičné webové rozhranie alebo cloudovú platformu Zyxel Nebula Control Center. Na konfiguráciu sa dá využiť mobilná aplikácia Nebula na správu sietí. Zariadenie môžete nakonfigurovať aj ako súčasť mesh siete, prípadne do režimu takzvaného mosta. V mesh sieti je v úlohe master to zariadenie, ku ktorému je privedený internet káblom. Zariadenia medzi sebou komunikujú cez dynamické bezdrôtové prepojenie siete WDS (Wireless Distribution System) vy­užívajúce rovnaké kanály ako Wi-Fi.

Prístupový bod som testoval v záhradnom altáne s cieľom pokryť signálom čo najväčšiu plochu záhrady. Najskôr som ho umiestnil do štítu strechy vo výške asi 3,5 m nad zemou. Lepšie pokrytie som dosiahol pri umiestnení do výšky približne 1,5 – 2 m. Vtedy bol dosah signálu až 25 metrov. Má to logiku, pretože v prístroji sú použité podobné antény ako v bežných routeroch, ktoré vyžarujú do strán, a smartfón držíte vo výške približne 1,5 m. Antény sú odoberateľné, pripojené cez štandardné konektory, takže nie je problém v špecifických prípadoch nahradiť ich smerovými anténami pripojenými káblikmi a nasmerovať ich tak, aby prednostne pokryli záujmovú oblasť.

Zyxel NWA55AXE môžete použiť na pokrytie vonkajších priestorov, či už trvalé, alebo počas rôznych podujatí, napríklad športových, firemných teambuildingov a podobne. Podpora Wi-Fi 6 v praxi znamená vysokú prenosovú rýchlosť, takže problémom nie je ani prenos videa. Výhodná je aj jednoduchá inštalácia a konfigurácia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká prenosová rýchlosť, pokročilé možnosti zabezpečenia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Pásma 802.11b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) 2,4 GHz, 5 GHz, prenosová rýchlosť: 2,4 GHz 575 Mb/s, 5 GHz 1200 Mb/s, PoE, Wi-Fi Mesh; odolnosť: IP55, rozmery 221 × 188 × 59 mm, hmotnosť 887 g

Cena: 152 EUR

Viac info: www.zyxel.com/sk/sk/

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať