PANASONIC PANASONIC PANASONIC

SanDisk Extreme Pro CFexpress Type B 128 GB / Rýchle úložisko pre moderné bezzrkadlovky

0

Pamäťové karty prešli a v podstate stále prechádzajú búrlivým vývojom. Ten sa odvíja od zvyšujúcich sa požiadaviek na čoraz vyššie prenosové rýchlosti a väčšie objemy dát, ktoré treba zapisovať v moderných kamerách a bezzrkadlovkách. Ja som tentoraz otestoval najnovší prírastok v ponuke SanDisku, kartu formátu CF Express Type B z radu výkonných kariet Extreme PRO.

Karty CFexpress sú na trhu v podstate najnovšie a nájdete ich iba v top modeloch. Pod označením CFexpress v skutočnosti nájdete tri varianty kariet A, B a C, ktoré navyše nie sú vzájomne kompatibilné.

Prvá vec, ktorú si všimnete, je formát a veľkosť kariet. CFexpress typ A je najmenšia a tvarom, respektíve rozmermi, je podobná SD kartám. Tieto karty nájdete v podstate iba v kamerách Sony Alpha a7S III alebo A1. Výhodné je, že vďaka tvarovej kompatibilite možno použiť slot na karty SD, v ktorom možno používať oba typy kariet. CFexpress typ A využíva iba jednu linku PCIe, takže s maximálnou prenosovou rýchlosťou 1000 MB/s je najpomalšia.

CFexpress typ B, ktorú som testoval, vychádza tvarovo aj pinovo z kariet XQD. Tie však využívali zbernicu PCIe 2.0, zatiaľ čo CFexpress typ B využíva PCIe 3.0 a môže ­teoreticky dosiahnuť prenosovú rýchlosť až 2000 MB/s. Staršie kamery so slotom XQD možno zvyčajne aktualizovať, aby sa stali kompatibilnými s kartami CFexpress. Karty typu B sa najviac využívajú a môžete ich používať s bezzrkadlovkami Canon EOS R5, C500 Mk III, EOS-1D X Mk III, EOS-R3, Nikon Z6/Z7, D6, D850, Panasonic Lumix S1, S1R, GH6 a ďalšími.

CFexpress typ C je najväčší, používa 4 linky PCIe a dosahuje rýchlosť až 4000 MB/s. V kamerách sa nepoužíva, slúži skôr ako úložisko.

Testovaná karta SanDisk Extreme Pro CFexpress Type B 128 GB s kapacitou 128 GB dosahuje rýchlosť čítania 1700 MB/s a zápisu 1200 MB/s. Kartu som testoval v bezzrkadlovke Panasonic Lumix GH6. Tá po najnovšej aktualizácii umožňuje interný záznam formátu Apple ProRes 422 HQ s rozlíšením 5,7K s dátovým tokom 1,9 Gb/s. Kapacita karty v tomto formáte vystačí na 8 minút a 49 sekúnd záznamu. Karta zvládla bezproblémový nepretržitý záznam v tomto formáte aj jeho prehrávanie. Karta sa dodáva s plastovým ochranným obalom na prenášanie. Okrem testovanej kapacity je dostupné aj vo veľkostiach 64, 256 a 512 GB.

PARAMETRE:

• CFexpress typ B, kapacita 128 GB, rýchlosť čítania 1700 MB/s, rýchlosť zápisu 1200 MB/s

• Cena: 176,90 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať