SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

iPhone z roku 2007 sa v aukcii predal za 63-tisíc dolárov

Technológie
0

Keď Karen Greenová získala v roku 2007 novú prácu, rozhodla sa kúpiť si úplne nový iPhone. Neskôr, keď sa objavili smartfóny, nechcela sa zbaviť svojho sgtarého telefónu. Odložila iPhone prvej generácie do škatule a s pribúdajúcimi rokmi si uvedomovala, že niektorý zberateľ by ho mohol pokladať za cenný. Jej predtucha sa potvrdila, keď ho odhadcovia na výstave odhadli na 5000 dolárov. Výsledky nedávnej online aukcie však prekonali všetky jej očakávania – Greenovej iPhone sa predal za 63 356,40 USD, čo je viac ako 100-krát viac, než bola jeho pôvodná cena.

Aukčný dom LCG Auctions so sídlom v Louisiane, ktorý sa špecializuje na zberateľské predmety z popkultúry, opísal telefón ako obľúbenú položku pre zberateľov aj investorov. Medzi pozoruhodné funkcie prvého iPhonu patrí 2-megapixelový fotoaparát a webový prehliadač a „ikonická“ škatuľka s obrázkom iPhonu v životnej veľkosti s 12 ikonami na dotykovej obrazovke. Keďže aj pôvodné iPhony boli na svoju dobu drahé (599 dolárov za 8 GB model) a nebolo jasné, ako si budú na trhu počínať, prakticky všetky sa predávali a používali v rámci predplatného paušálu.

Objaviť originálny model prvého vydania z roku 2007, ktorý je ako nový, s neporušenou továrenskou pečaťou ako v prípade Greenovej, je skutočne pozoruhodné. Podľa LCG je tento konkrétny telefón prvým originálnym modelom „v prijateľnom stave“, ktorý sa odvtedy dostal do aukcie. Profesor Bisrat Kinfemichael z Technologického inštitútu v New Yorku sa vyjadril, že faktory na strane dopytu urobili z neotvorených iPhonov prvej generácie „mimoriadne vzácne komodity, podobné drahým kovom“.

Predplatné NEXTECH 2023

Ľudia môžu vysoko hodnotiť produkt, ako je originálny iPhone, okrem jeho vnútornej hodnoty aj z osobných dôvodov – z nostalgie alebo preto, že „predstavuje začiatok novej éry pokroku v inteligentných zariadeniach“. Navyše rozširovanie online trhovísk (ako je eBay) uľahčilo vzájomné kontaktovanie kupujúcich a predajcov a teraz môže byť viac potenciálnych kupcov ako kedykoľvek predtým. Greenová sa rozhodla predať svoj telefón, aby podporila svoju nedávno otvorenú firmu na kozmetické tetovanie.

Zdroj: npr.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať