ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

iPhony získajú silnejšie GPU, zvládnu 4K aj virtuálnu realitu

0

Imagination oznámilo vydanie novej grafickej architektúry, ktorá nahradí zastaranú Rogue z roku 2010, na ktorej beží grafický procesor iPhone 7. Nová architektúra zvaná Furian iPhony pripraví na graficky náročné aplikácie, napríklad na hry virtuálnej reality. Podľa Imagination sa Furian objaví v rade GPU PowerVR podobne ako Series8XT.

Architektúra je už licencovaná u výrobcov zariadení a priamo v mobilných zariadeniach by sa mala objaviť na konci roka 2018. Apple modifikuje architektúry PowerVR priamo na iPhone, takže aj tie by sa mohli na mobiloch firmy objaviť už v budúcom roku.

iPhone 7 je postavený na architektúre PowerVR GT7600, čo je GPU založené na Rogue. Má až šesť jadier a operuje na 900 MHz, na krátky čas však môže svoj grafický výkon zvýšiť. PowerVR využívajú aj niektoré mobily s Androidom.

Furian prinesie viac grafických jadier a možnosť upravovať výkon v závislosti od zvolenej činnosti na dlhšie časové obdobie. GPU takisto bude menšie a taktované na vyššiu rýchlosť otáčok. iPhony by tak mali získať výrazný výkonnostný posun, porovnateľný s ostatnými high-end inteligentnými mobilmi.
Okrem zvýšenia výkonu všeobecne Furian umožní aj prehrávanie 4K videa a zvládne pracovať aj s PC a headsetmi virtuálnej reality. Zvládnuť by mal aj pokročilé a inovatívne technológie, ako sú neurónové siete či autonómne vozidlá.

Oproti Rogue je nárast výkonu o badateľných 35 % a pri herných aplikáciách dokonca o 70 až 90 %. Skutočnosť síce môže byť od tvrdenia firmy mierne odlišná, zvýšenie výkonu však napriek tomu bude vysoké a veľmi badateľné aj pre bežného používateľa.

Architektúra Furian by mala postačovať pre viacero generácií grafických procesorov Imagination, ktoré prídu po Series8XT.

Furian má okrem spomínaných funkcií pracovať aj s deep learningom, ktorý momentálne nachádza účel predovšetkým pri testovaní autonómnych áut. Imagination má vo vozidlách istú obchodnú silu už teraz, lebo jeho grafické procesory využívajú s trhom súvisiaci dodávatelia typu Renesas.

Imagination má konkurenciu predovšetkým v ARM s jeho radom GPU Mali, v Qualcomme s Adrenom a konkurenčné grafické procesory vyvíja aj nVidia, ktoré síce mieria zatiaľ primárne na mobilné zariadenia, ale využitie v budúcnosti môžu nájsť aj v automobiloch a serveroch.

Zdroj: Computerworld

iPhone PowerVR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať