SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Editorial: 10 egyptských rán

4

Ledva sa trošku upokojila situácia s pandémiou, zrazu prišla vojna na Ukrajine a za dverami už číha energetická kríza, ekonomická kríza a na obzore sa črtá ešte klimatická, migračná, demografická a ďalšie. Trochu mi to pripomína 10 biblických rán, ktoré boli uvalené na Egypt, keď faraón nesúhlasil s odchodom židov do zasľúbenej zeme. Dlho sme si žili ako v bavlnke a zrazu prichádza rana za ranou, ktoré nás úplne vyhadzujú z našej zóny komfortu. Zvláštne, žeby len zhoda okolností?

Mohli by sme otvoriť filozofickú úvahu, prečo sa to všetko deje, či sme ako konzumná spoločnosť dospeli do možného inflexného bodu, v ktorom sa rozhoduje o našom ďalšom vzostupe alebo páde na planéte, ktorú si tak bezohľadne dlhodobo pľundrujeme. Alebo sa ubrať cestou duchovného vysvetlenia a pozrieť sa na situáciu optikou boja ega o moc v jej rôznych podobách. Ale myslím, že teraz ľudia potrebujú niečo uchopiteľnejšie. Každá z kríz nám však priniesla poučenie, ktoré by bolo dobré si uvedomiť.

V prípade prvej je tých poučení viacero. Jedno z nich je, že zdravie môže byť veľmi krehké a treba sa oň naozaj starať, aby sa človek nedostal do zraniteľnejšej rizikovej skupiny. Teda nečakať na záchranu zo strany štátu, lekárov, liekov atď. za svoju pohodlnosť a nezodpovednú životosprávu, ale, naopak, prevziať plnú zodpovednosť za seba, za svoje zdravie a udržiavať sa v maximálne možnom zdravom stave. Ďalšie poučenie je, že neexistujú jednoduché celoplošné riešenia typu „dajte si tento zázračný preparát a budete mať 100 % ochranu a navždy“. Každý človek je individuálny prípad, tak sa k tomu treba aj stavať. S pandémiou a ďalšími variantmi vírusu sa vyrovnáme posilnením vlastného zdravia, zodpovednosťou, ale aj technologickými opatreniami. Verím, že čoskoro budú k dispozícii jednoduché, presné a rýchle testery, ktoré z dychu alebo zo slín do pár sekúnd alebo maximálne minút na mieste zistia prípadnú infekciu. Pred vstupom do divadla, obchodného centra či na letisko si možno chvíľu počkáme, kým nás otestujú, ale za slobodu pohybu to predsa stojí. A možno to ani nebude treba. Stačí vybudovať sieť testovacích miest, kde sa identifikujete občianskym preukazom, napľujete na snímač a idete ďalej. Niečo ako dnešné MOM-ky, ale bez ľudí. Teda skôr niečo ako bankomat. Záležitosť na pár sekúnd a máte na pár dní pokoj.

Poučenie z druhej rany je také, že mier nie je samozrejmosť, ale treba si ho strážiť, vážiť a dávať pozor, aby v spoločnosti nevznikalo podhubie, ktoré by ho mohlo narušiť. A v situácii, ak niektorá iná veľká krajina zaspala dobu a sníva si ešte stále svoje veľmocenské sny, byť pripravení si ho aj strážiť. Vyplakávať nad tým, že sme za vyše 30 rokov neboli ako štát schopný diverzifikovať svoju energetickú stratégiu a zostali sme závislí od jedného dodávateľa, je už iba plačom nad rozliatym mliekom. No aspoň sa z toho poučme. Jadrová energetika zažíva renesanciu a našou výhodou je, že sme ju úplne nepochovali. V omnoho väčšej miere by však štát mal podporovať budovanie fotovoltických zdrojov, či už zo strany firiem, správcov bytov, alebo domových domácností. Rovnako tak by mal väčšiu pozornosť venovať využívaniu geotermálnej energie. Podľa odhadov teplo nachádzajúce sa v hĺbke 10 km od zemského povrchu obsahuje 50 000-krát viac energie ako všetky svetové zásoby ropy a zemného plynu. Nové technológie vŕtania umožňujú ísť až do hĺbky 20 km, kde je ešte teplejšie, a to kdekoľvek na svete, aj hneď vedľa existujúcich elektrární, ktoré sú už pripojené k sieti.

A keď už sme pri tej energetike, bolo by fajn pripraviť sa aj na ďalšiu výzvu, a to možnú energetickú krízu. Hoci nás štát upokojuje, že máme dosť zásob a sú aj iné zdroje, odkiaľ môžeme brať plyn, ropu a jadrové palivo, v prvom rade sa každá krajina postará najprv sama o seba a až potom môže posúvať svoje nevyužité zdroje iným. A po druhé reštrukturalizovať technologické, dopravné a logistické procesy v celej krajine nie je otázka na pár mesiacov. Takže kým si ministerstvo bude snívať svoj vodíkový sen, bude dobre poobzerať sa po riešeniach, ako nebyť úplne závislými od štátnej energetiky. Samozrejme, málokto má možnosť vytvoriť si off-grid riešenie a úplne sa odstrihnúť od siete. Ale bolo by dobré, či už sú to firemné budovy, obchody, bytové domy, alebo domové domácnosti, zabezpečiť si alternatívny zdroj energie – či už tepelné čerpadlo, fotovoltické panely a virtuálne batérie, alebo prinajhoršom aspoň kotol na pelety. Samozrejme, najlacnejšia energia je tá, ktorú netreba vyrobiť, ale stačí ju ušetriť. A keď si pozrieme naše prekúrené paneláky a vetracie zlozvyky, keď rovno nad ra­diátorom nechávame dlhodobo otvorené okná „na vetračku“, plus X ďalších príkladov, vidíme, že je tu veľký priestor na úspory. Hoci to ľudia neradi počúvajú, toto je veľmi dôležitá cesta. A teraz už navyše ani nemáme veľmi na výber. A sme v tom všetci spoločne.  

Pripravíme špeciálnu publikáciu, kde zhrnieme všetky potrebné informácie, konkrétne riešenia, ceny  a zoznam dodávateľov, ktorá vám pomôže zorientovať sa v tejto problematike a pripraviť sa na budúcnosť.

Zaujímavé čítanie aprílového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články

4 komentáre

o com to je 3 reakcia na: 10 egyptských rán

20.4.2022 22:04
Stat nechce mat energeticky nezavislych obcanov s vlastnymi studnami, co si vyrabaju elektrinu a teplo solar., fotovolt,..kolektormi, ci vlastnymi veter. ,vodnymi elektrarnami,..to maximalne nepodporuje,..a ked len tak svojich, bohacov, tak je to nadstavene,.. Nepresviedcajte nas tu kadejakym presviedcanim o tom ako nam pani chcu dobre. Nechceli, nechcu,..
Reagovať

o com to je 3 reakcia na: 10 egyptských rán

20.4.2022 22:04
Stat nechce mat energeticky nezavislych obcanov s vlastnymi studnami, co si vyrabaju elektrinu a teplo solar,fotovolt,..kolektormi, ci vlastnymi veter. ,vodnymi elektrarnami,..to maximalne nepodporuje,..a ked len tak svojich, bohacov, tak je to nastavene,.. Nepresviecajte nas tu kadejakym zavadzanim o tom ako nam pani chcu dobre. Nechceli, nechcu,..
Reagovať

o com to je 2 reakcia na: 10 egyptských rán

20.4.2022 22:04
Po zisteni, ze kovidockovancov viac nici vakcina a dokonca kovid ako neockovancov museli zmenit taktiku,..Putin im vbehol dobre do rany ked zintenzivnil protiakcie vo vojne ukrofasistkov, banderkovcov, Azovakov, Prabveho bloku proti separatistom-Rusom zijucim na Ukrajina co sa taha uz od 2014,.. Tak zavisly na energiach od Ruska sme preto, lebo stat nechce aby obcania boli energeticky nezavisli.....dobre na nas zaraba. Stat zaraba neskutocne na rope, plyne, elektrine pricom,..ropu, plyn,uran do elektrarni, zelezo,...najlacnejsie dodava prave Rusko,...
Reagovať

o com to je reakcia na: 10 egyptských rán

20.4.2022 22:04
Autor nejde celkom do hlbky, ale konstatuje spravne, ze je tu kovid kriza, ekonomickoenergeticka kriza, ekologickoklimaticka kriza ci hrozba a vojna na Ukr.,... Kovid zorganizovali iluminatkosatanisti aby nas urobili zavislymi na ich liecivach, dobre zarobili, vid za dva roky zisk BlackRock (hlavny spolumajitel Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Johnson and Johnson,..hlavni podielnici B. Gates, Bezos, Zuckerberg, Brin, Fauci,..) 2500mld. dolarov, Vanguard (Rotchild...Rockefeler,..vlastnici nemocnic, zdr. poistovni, lekarni,..) 1000mld dolarov ,..a nakoniec nehodiacich zlikv.. Zdatne im pomahali media vo vlastnictve Sorosa,..Rotchild......
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať