SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

10 technológií, ktoré budú mať veľký vplyv na náš život

Technológie
0

Thajská Národná agentúra pre vedu a technologický rozvoj predstavila 10 technológií, ktorým musia ľudia venovať pozornosť v nasledujúcich piatich rokoch. Tieto technológie zahŕňajú zariadenia, dopravu, skladovanie energie, ochranu životného prostredia, potraviny a zdravotnú starostlivosť.

1. Rozhranie mozog – počítač: Táto technológia umožní ľuďom dávať príkazy umelej inteligencii (AI) pomocou ich mozgových vĺn namiesto použitia klávesnice, čím sa zjednoduší ovládanie. Rozhranie mozog – počítač bude veľkým prínosom pre ľudí so zdravotným postihnutím a pre hráčov.

2. Generatívna umelá inteligencia: Táto AI dokáže generovať tváre ľudí, portréty a rozloženie máp pomocou informácií poskytnutých používateľmi. Okrem toho dokáže simulovať zmenu krajiny z dennej na nočnú dobu a meniť čiernobiele obrázky na farebné.

3. Pripojené a autonómne vozidlá: Táto technológia pomôže vodičom sprostredkovať dopravné informácie, aby bola zaistená ich bezpečnosť počas cestovania. Môže dokonca samostatne ovládať vozidlo, aby sa zabránilo nehodám spôsobeným jazdou pod vplyvom alkoholu alebo ospalosti. Očakáva sa, že v roku 2040 bude 80 percent pripojených vozidiel autonómnych v porovnaní s 15 percentami v roku 2030.

Predplatné NEXTECH 2021

4. Dlhodobé skladovanie energie: Táto technológia odstraňuje problémy so solárnymi panelmi a veternými turbínami, ktoré nedokážu generovať elektrinu, keď nesvieti slnko alebo nefúka vietor. Bolo vyvinutých viacero typov batérií na riešenie problémov lítiovo-iónových batérií, ktoré sú drahé, toxické a môžu explodovať. Patria medzi ne napríklad sodíkové a horčíkové iónové batérie.

5. Recyklácia solárnych panelov: Táto technológia sa objavila, pretože niektoré časti solárnych panelov sa nedajú recyklovať pomocou predchádzajúcich metód, čo má dosah na životné prostredie. Očakáva sa, že v roku 2050 sa na celom svete zlikviduje 78 miliónov ton solárnych panelov. Pomocou nových metód možno recyklovať až 80 percent častí solárnych panelov.

6. Meranie a analýza uhlíka: Táto technológia hrá dôležitú úlohu pri ochrane životného prostredia, pretože oxid uhličitý je súčasťou skleníkových plynov, ktoré spôsobujú zmenu klímy. K dispozícii je aj technológia na kontrolu schopnosti lesov absorbovať oxid uhličitý.

7. Zachytávanie, využitie a skladovanie uhlíka: Ide o zachytávanie oxidu uhličitého na uskladnenie v podzemí alebo na recykláciu do iných komponentov na zvýšenie hodnoty produktu. Táto technológia je kľúčom k uhlíkovej neutralite.

8. Nová generácia telemedicíny: Telemedicína sa exponenciálne rozrástla v čase krízy COVID-19, pretože umožňuje ľuďom prístup k lekárskej starostlivosti bez toho, aby museli navštíviť ambulancie či nemocnice. Počet používateľov telemedicíny sa počas pandémie zvýšil 50 až 175-krát. Na zvýšenie efektívnosti zdravotníckych služieb možno v telemedicíne uplatniť umelú inteligenciu, internet vecí, virtuálnu realitu, rozšírenú realitu, robotiku a senzory.

9. Syntetická biológia: Táto technológia predstavuje integráciu vedy a inžinierstva s cieľom vytvoriť produkty a služby s vysokou hodnotou, ako je napríklad umelé mäso a bunková terapia.

10. T-bunková terapia s využitím chimérických antigénových receptorov (CAR): Táto technológia nanesenia CAR na biele krvinky môže účinne liečiť rakovinu vrátane ťažko liečiteľného lymfómu.

Zdroj: nationthailand.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať